Ünlü Psikolog Dr. Jordan Peterson, Bitcoin ve Bankacılık Tartışmasını Alevlendiriyor

Bitcoin Haber

Ünlü Kanadalı psikolog Dr. Jordan Peterson, 14 Eylül’de ‘bankasızlaşma’ hareketi ve Bitcoin‘in (BTC) “bankaları kullanılmaz bir kurum haline getirmek için bir araç olduğu” konusunda bir tartışma başlattı. Bu, Avustralya’daki Macquarie Bank’ın şubelerinin “nakit, çek ve telefonla ödeme hizmetlerini kaldırma” yönünde hareket ettiğine ilişkin haberlere yanıt olarak oldu.

Peterson, bankaları kullanmayı bırakmalarını önerdi ve Bitcoin’in, nakit benzeri bir deneyim arayanlar için alternatif bir araç olabileceğini sorguladı. Peterson, daha önce de Bitcoin’i küresel parasal işlemler için bir kolaylaştırıcı olarak kullanma iradesini vurgulamıştı.

Bitcoin savunucularından Robert Breedlove, “Bankalar para kullanma eylemine karşı taraf riski yükler. Kendi kendini muhafaza eden Bitcoin ise karşı taraf riski olmayan bir paradır. Yani evet, Bitcoin bunu düzeltiyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Bitcoin Cash (BCH), Nano (XNO), Monero (XMR), XRP Ledger (XRP), Dash (DASH), ZCash (ZCH), Litecoin (LTC) ve Dogecoin (DOGE) gibi diğer kripto para ağları da tartışmada yer buldu. Ancak, ABD’deki 2024 seçimleri için başkan adayı olan Aaron Day, Bitcoin’in geleneksel bankacılık sistemi ve CBDC pilot uygulaması ile karşılaştırıldığında daha az işlem yapabildiğini belirtti.

Tartışma, kripto paraların bankaların yerini alıp alamayacağı konusunu gündeme getirirken, bu konuda farklı görüşler ortaya çıktı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Coin’in Geleceği ve Güncel Fiyatı: Shibarium’un Aktif Kullanıcı Sayısı Düşüyor

Sonraki Haber

Milyarder Yatırımcı Mark Cuban’ın Kripto Cüzdanı 870 Bin Dolarlık Saldırıya Uğradı

İlgili Haberler