SEC Başkanı Gary Gensler’in Görevden Ayrılması Olası mı?

Bitcoin Haber

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, kripto endüstrisi uygulamaları konusunda son dönemlerde ciddi darbeler aldı. Gensler’ın 2026’da sona erecek görev süresinden önce bir dizi şartla veya başka bir şekilde ayrılabilmesi ihtimali gündemde. SEC son olarak Grayscale’in Bitcoin borsa yatırım fonu dönüşüm talebini reddetti ancak bu reddin gerekçesindeki tutarsızlıklar nedeniyle mahkeme, Grayscale lehine karar verdi. Bunun yanı sıra SEC’in Ripple‘a karşı açtığı dava da kaybedildi.

Bu durum, SEC’in kripto paraların çoğunun menkul kıymet olduğu yönündeki iddiasını zayıflattı. SEC’in yasal teorilerinin ve Gensler yönetimindeki uygulama stratejilerinin kusurlarını da ortaya koydu. SEC, yakında Binance ve Coinbase‘e karşı yaptırım eylemleri yoluyla kritik testlerle karşı karşıya olacak. Bu iki dev şirket, SEC’ye karşı açıkça mücadeleci bir duruş sergiliyor.

Bittrex borsasına yönelik bir önceki SEC şikayeti, Bittrex’in ABD pazarından çıkmasıyla sonuçlanmıştı. Ancak SEC’in Binance ve Coinbase’e yönelik şikayetleri Bittrex davasına benziyor. Bu da bu büyük firmaların mahkemede şanslarını deneyebileceklerini gösteriyor. SEC, Binance’ye karşı talep edilen varlık dondurma işlemini tam olarak gerçekleştiremedi ve bu da kurumun potansiyel bir kırılganlığını gösteriyor.

SEC başkanı Amerika Birleşik Devletleri başkanı tarafından aday gösterilir ve Senato tarafından onaylanması gerekir. SEC başkanının görev süresi beş yıldır. Yeni Ekonomi Enstitüsü sekreteri ve kurucu üyesi Hugo Volz Oliveira, Gensler’in 2009’dan bu yana en aktif başkan olduğunu söyledi. Shipyard Software CEO’su Mark Lurie, Gensler’in görevden alınacağına şüpheyle yaklaştığını ifade etti.

Başkan Biden ve Hazine Bakanı Janet Yellen, şu ana kadar SEC’in Gary Gensler gözetimindeki yönetimine oldukça destek verdiler. Ancak Gensler’in görevden alınması durumunda Rostin Behnam ve Annette Nazareth gibi isimlerin başkanlık için aday olabileceği belirtiliyor. Bir diğer seçenek ise, Gensler Biden Beyaz Saray’dan çıkmadan önce ayrılmazsa ve Trump 2024’te kazanırsa, halefini aday gösteren eski başkan olabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Litecoin Balinalarının Satışları ve LTC Fiyatının Geleceği

Sonraki Haber

Kripto Para Piyasasında Düşüş Sürüyor: Bitcoin ve Altcoinlerde Son Durum

İlgili Haberler