Ethereum ve Ripple’da Durum Karışık: ETH ve XRP Rallisi Ne Zaman Başlayacak?

İlayda Peker

Lider kripto para biriminin yeni rekorlara imza attığı son günlerde piyasa hacmi bakımından büyük kripto para birimlerinin de yükseliş ivmesi kazanmak için büyük çaba sarf ettikleri görülüyor. Özellikle Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) yatırımcıları heyecanla yükseliş hareketlerini bekliyor.

Ancak yapılan açıklamalara göre ETH’un ve XRP’nin fiyat hareketi yine Btcoin’e bağlı olacak ve iki kripto para biriminin de yükseliş ivmesi kazanabilmesi için BTC’nin yükseliş grafiğini devam ettirmesi gerekecek.

Ethereum Güç Mü Kaybediyor?

Ethereum son zamanlarda genel itibari ile 600 dolar ile 650 dolar arasında işlem görüyor. Her ne kadar fiyat 675 dolara kadar yükselse de Bitcoin’in rekor kırması ETH’un 700 dolara kadar yükselmesini bile sağlayamadı. Hatta piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin’in Bitcoin karşısında değer kaybettiği görülüyor.

Analistlerin açıklamalarına göre Ethereum’un karşılaştığı satış baskısı öncelikle Bitcoin karşısındaki zayıflığından kaynaklanıyor. Çünkü hem ETH’un BTC karşısında güçsüz kalması hem de Bitcoin’in yükselişi ile yatırımcıların altcoin’lerden BTC’ye yönelmesi sebebiyle aslında ETH iyi bir grafik bile sergiliyor.

BTC Orta Vadede Altcoin’leri Engelleyebilir

Bitcoin’in yaşadığı göz kamaştırıcı performans her ne kadar piyasa için genel olarak iyi olsa da altcoin’lerin beklenen fiyat hareketlerini sergileyememesine sebep oluyor olabilir. Çünkü yatırımcılar Bitcoin’deki fiyat artışının avantajını kaybetmemek için şu anda altcoin’lerini satıp BTC’ye geçiş yapıyor. genel olarak boğa piyasası dönemlerinde görüldüğü gibi böylece Bitcoin piyasa hakimiyeti de artmış oluyor.

Tarihsel olarak değerlendirildiğinde her ne kadar BTC bir süre altcoin’lerin fiyat artışını engellese de Bitcoin düzeltmeye geçtiğinde ya da düşüş grafiği çizmeye başladığında bu sefer yatırımcıları yeniden altcoin’lere dönüyor ve altcoin sezonu başlıyor. Günümüz piyasa koşullarında da muhtemelen şu an için BTC piyasa hakimiyeti sebebiyle bir süre daha altcoin’lerde beklenen yükselişler görülemeyecek.

Ethereum’da Güç Belirtileri

Her şeye rağmen analistler orta vadede Ethereum’un BTC karşısında güçlenmeye başlayabileceğini düşünüyor. Piyasanın popüler analistlerinden Nekoz, yaptığı bir açıklama ile ETH’un önümüzdeki günlerde bir fiyat artışı yaşayabileceğini gösteren grafikler paylaştı. Ayrıca analist, yaklaşan CME vadeli işlem listesinin büyüme için bir katalizör olabileceğini de belirtti.

Tüm bu bilgilere bakıldığında aslında yatırımcılar ve analistler bir altcoin rallisinin başlaması için adeta tetikte bekliyor. Altcoin rallisinin başlaması ile Ethereum ve XRP gibi kripto para birimlerinin yeni rekor seviyeleri görüp göremeyeceğini ise önümüzdeki günlerde oluşacak grafikler gösterecek.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Birimleri

Sonraki Haber

ETH Yorumları: Ethereum/USD Teknik Analizi 21/12/2020

İlgili Haberler