Bitcoin Blok Boyutları Rekor Seviyelere Ulaştı

İlayda Peker

Cointelegraph’ın haberine göre Bitcoin ağının ortalama blok büyüklüğü bu ay zirve noktayı gördü. Hash rate ise Bitcoin madencilik ödülü yarılanmasına saatler kala yeni rekorlara imza attı.

Bitcoin Blok Boyutları

Blockchain.com’dan elde edilen verilere göre, Bitcoin (BTC) ağının ortalama blok boyutu, 2 Mayıs’ta 1.341 MB ile bir zirve yaptı ve 7 Mayıs’ta 1.312 MB le ikinci bir zirve noktası oluşturmuş oldu. Bitcoin blok boyutlarında önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi (ATH) Aralık 2019’du ve bu tarihte blok boyutları 1.314 MB’a ulaşmıştı.

Bunların yanı sıra Bitcoin blok ödülü yarılanması yaklaşırken Bitcoin ağındaki işlem ücretlerinde de büyük artışlar yaşanıyor. Çünkü muhtemelen yarılanma öncesinde yatırımcılar işlemlerinin bir an önce gerçekleşmesini istiyor. BTC için ortalama işlem ücreti 26 Mayıs’ta ortalama olarak 0.62 dolar seviyesindeydi. Ancak 8 Mayıs’ta işlem ücretleri 3.19 dolara kadar yükselerek %300’lük bir artış yaşamış oldu.

Bitcoin Hash Rate’i

Bitcoin blok boyutu ve işlem ücretleri ile birlikte BTC’nin madencilik hash rate’i de yarılanmadan önce büyük bir dalgalanma yaşıyor. Glassnode’un verilerine göre 3 Mayıs’ta hash rate saniyede 142 ekshahash’a (EH / s) ulaştı. Blockchain.com’dan alınan veriler de benzer bir tablo çiziyor. Ancak hash gücündeki zirvenin 2 Mayıs’ta meydana geldiğini ve madencilik ödülü yarılanmasından hemen önce 11 Mayıs’ta yani bugün yeni bir ATH’nin olabileceğini gösteriyor.

Bunların yanında madencilik ödülü yarılanması ile analistler fiyatlarda da artışlar yaşanmasını bekliyor ve yarılanmaya saatler kala lider kripto para birimi Bitcoin yaklaşık olarak 8.865 dolar seviyesinden işlem görüyor…Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Yarılanmaya Saatler Kaldı: BTC İşlem Ücretleri %300 Arttı

Sonraki Haber
ethereum teknik analizi

ETH Yorumları: ETH/USD Teknik Analizi 11/05/2020

İlgili Haberler