CFTC’nin Binance Değerlendirmesi Heyecanlanmak İçin Sebep Değil

Bitcoin Haber

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından Binance Holdings ve CEO Changpeng Zhao (CZ) aleyhine açılan davanın, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan Ripple davası üzerinde de etkileri olabilir. Blockbytes, CFTC’nin dün açtığı davanın ABD düzenleyici düzeyinde ilginç bir savaşı vurguladığını yazdı.

İşler Kızışıyor Mu?

CFTC şikayetinde Bitcoin, Ethereum ve Litecoin’in hepsinin emtia olduğunu yazıyor. Ancak, Ripple’da On-Demand Liquidity (ODL) sınır ötesi ödemeler üzerinde çalışan kıdemli personel yazılım mühendisi Neil Hartner, attığı bir tweet’te bu açıklama karşısında fazla coşkuya kapılmamak gerektiği uyarısında bulunuyor.

“CFTC bazı kriptoları emtia olarak adlandırırsa heyecanlanmayın. CFTC, Telegram davasında emtiaların da menkul kıymet olabileceğini zaten açıkça belirtti. Düzenleyicilerin ve kafa karışıklığının iki katına çıkması yaşanıyor,” diye yazdı Hartner Twitter’da.

Ripple çalışanı ayrıca Coinbase’in baş hukuk sorumlusu Paul Grewal’ın da bu konuya dikkat çeken bir tweetine atıfta bulunuyordu:

Görünüşe göre bir menkul kıymet aynı zamanda bir emtia da olabilir, ancak olmadığı zamanlar hariç. Ve bu, hangi düzenleyiciye ne zaman sorduğunuza bağlıdır. Kafanız karıştıysa yalnız değilsiniz. Amerikan hukukunun sunabileceği en iyi şey gerçekten bu mu?

Hartner ayrıca bir emtianın menkul kıymet yasalarına tabi olabileceğini, ancak hiçbir menkul kıymetin emtia yasalarına tabi olamayacağını belirtti ve ekledi: “Hepimiz cevabın hayır olduğuna inanıyoruz ancak SEC kasıtlı olarak bu sorudan kaçınıyor ve belirsizliği silah olarak kullanıyor.”

LBRY Davası

Belirsizliğin kripto endüstrisine karşı bir silah olarak kullanılması, LBRY ile SEC arasında 21 Kasım 2022’de yapılan ve ancak şimdi kamuoyuna açıklanan durum duruşmasının metninde açıkça görülmektedir. CryptoLaw, transkripti dün web sitesinde yayınladı.

Belge, LBRY CEO’su Jeremy Kauffman’ın SEC’in yaptığı her iyileştirme teklifini nasıl reddettiği konusunda doğrudan yargıçla konuşmak istediğini ortaya koyuyor. Bu durum, kurumun kendisine dava açılmadan önce beş yıl boyunca kuralların ne olduğunu söylemeyi reddetmesinin arka planında yatıyordu.

Yargıç Paul Barbadoro, LBRY’nin durumuna “sempati” duyduğunu ifade etti ve SEC’e, LBC sahipleri için netlik sağlamak amacıyla, LBC için çözüm yolları ve ikincil piyasa statüsüne ilişkin kalan konuları neden açıklığa kavuşturmadığını sordu. SEC avukatı Peter Moore bu soruya küçümseyici bir tavırla yanıt verdi ve “nasıl bir yol izleneceği” konusunda “yıllar boyunca çok sayıda tartışma” yapıldığını iddia etti.

Moore’a öfkeli bir yanıt veren Kauffman, şirketinin SEC ve dava açtığı herhangi bir şirket tarafından istismar edilmesinin kalbine iniyor. Kaufman, “Sen bir yalancısın Peter” ve “Her şeyi yaparım. Bunu şimdi söyleyebilirler. […] Bu artık bir menkul kıymet değil mi? […] Bunlar basit sorular.” Ancak LBRY ve Kaufmann bu sorulara yanıt alamadı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Popüler Analistten İddialı Bitcoin Tahmini

Sonraki Haber

Bitcoin Hash Oranı Yükseliyor: Bu Ne Anlama Geliyor?

İlgili Haberler