Milyarder Yatırımcı Mark Cuban’ın Kripto Cüzdanı 870 Bin Dolarlık Saldırıya Uğradı

Bitcoin Haber

Milyarder yatırımcı Mark Cuban’ın MetaMask cüzdanı, yaklaşık 870 bin dolarlık bir sıcak cüzdan saldırısına maruz kaldı. Bağımsız anonim Blockchain araştırmacısı Wazz Crypto, saldırının 15 Eylül’de gerçekleştirildiğini bildirdi. Cuban’ın cüzdanına yönelik bu olağandışı aktivite, yaklaşık beş aydır hareketsiz olan cüzdanında fark edildi. Etherscan’daki işlem kayıtlarına göre, USD Coin (USDC), Tether (USDT), Lido Staked Ether (stETH), Polygon (MATIC), Ethereum Name Service (ENS) dahil çeşitli varlıklar 10 dakika gibi kısa bir süre içinde cüzdandan hızlı bir şekilde çekildi.

İlginç bir şekilde, 2 milyon dolar değerindeki USDC daha sonra çekildi ve alternatif bir cüzdana aktarıldı. Bu işlemler dizisi, Cuban’ın portföyü içindeki varlık transferlerini yönetiyor olabileceğine dair şüpheleri artırdı. Wazz Crypto’nun bildiriminden birkaç saat sonra Cuban, aylardır ilk kez MetaMask’a giriş yaptığını doğruladı.

Cuban, “Birisi benden 5 ETH çaldı” dedi ve MetaMask’a aylardır ilk kez giriş yaptığını ve birisinin hareketlerini takip ettiğinden şüphelendiğini açıkladı. Ancak Cuban’ın kaybı, güncel fiyatlarla yaklaşık 9 bin dolar değerinde olan 5 ETH’nin çok daha üstündeydi. Toplamda 10 farklı kripto parada yaklaşık 870 bin doları çalınmıştı.

Cuban, “MetaMask’ın içinde bazı saçmalıklar bulunan bir sürümünü indirdiğimden oldukça eminim” dedi. Ünlü milyarder yatırımcı, hack saldırısının hesabını telefonunda temizlemek için gittiği sırada gerçekleştiğini belirtti. Cuban ayrıca, sahte MetaMask uzantıları veya uygulamaları oluşturarak kullanıcıları özel anahtarlarını veya tohum sözcüklerini ele geçirme konusunda dolandıran kötü niyetli kişilerin, yetkisiz erişim elde etmeleriyle kullanıcıların kripto para cüzdanlarını kolayca boşaltabildiğini söyledi.

Cuban, saldırının tam olarak farkına vardıktan sonra, “Yalnızca ele geçirilen hesabı kullandığım için diğer hesaplarımın hiçbiri etkilenmedi” dedi. Cuban, ABD merkezli kripto para borsası Coinbase‘in kimlik doğrulama için kullanılan “dongle” seçeneğini kullanarak kalan varlıkları borsaya taşıdığını da ekledi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ünlü Psikolog Dr. Jordan Peterson, Bitcoin ve Bankacılık Tartışmasını Alevlendiriyor

Sonraki Haber

BlackRock’ın Kripto Para Stratejisi: Gerçekler ve Söylentiler

İlgili Haberler