Çokça Tether Piyasa Sürmek Pump’a Sebep Olmuyor Mu?

İlayda Peker

Ekonomik Politika Araştırmaları Merkezi’nden yapılan yeni bir araştırmaya göre, stablecoin’ler Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin fiyatını artırmıyor.

Cointelegraph’ın haberine göre, UC Berkeley’den akademisyenler Richard K Lyons ve Warwick Business School’dan Ganesh Viswanath-Natraj, 2017 sonundaki fiyat artışları da dahil olmak üzere son üç yılda Tether (USDT) ve diğer stablecoin’lerin piyasaya sürülmesini araştırdı.

Bitcoin fiyatının piyasaya sürülen Tether partileriyle manipüle edildiğine dair yaygın inanışın aksine, araştırmacılar fiyatlar ve yeni stablecoin’lerin piyasada yer alması arasında çok az korelasyon olduğunu, “Sonuç olarak: Stablecoin’lerin piyasaya sürülmesi ile fiyat artışları arasında sistematik bir kanıt bulamıyoruz.” ifadeleriyle açıkladı.

Peki Neler Oluyor?

Araştırmacılar, Tether ve diğer kripto piyasaları arasında çeşitli işlem verileri ve kalıpları üzerinde çalıştılar ve stablecoin’lerin yatırımcılar tarafından tasarlandıkları şekilde piyasaya sürüldüğünü ve kullanıldığını belirlediler: İstikrarlı bir değer deposu ve piyasa volatilitesine karşı güvenli bir sığınak.

“Risk dönemlerinde bazı yatırımcılar daha iyi bir değer deposuna geçmeyi seçecekler.” ifadelerini kullanan araştırmacılar, “Tether ve diğer stablecoin’lere yönelik portföylerin yeniden dengelenmesi bu işlevi minimum aracılık maliyetleri ile sağlıyor.” diye ekledi.

Öte yandan araştırmacılar stabilcoin’lerin piyasaya sürülmesinin piyasa talebine bir cevap olduğunu savunuyorlar ve şu şekilde açıklama yapıyorlar:

Kanıtlarımız, stablecoin piyasaya sürülmesinin ikincil piyasa faiz oranının sabitlenmiş orandan sapmalarına içsel olarak tepki verdiği alternatif görüşleri desteklemektedir ve stabelcoin’ler dijital ekonomide sürekli olarak güvenli bir sığınak rolü oynamaktadır.

Piyasa Manipülasyonu

Tether komplo teorisyenleri uzun zamandır Texas Üniversitesi’nden John Griffin ve 2017 boğa koşusunun Tether ile manipüle edildiğini ilan eden Ohio State’ten Amin Shams tarafından yapılan 2018 araştırmasına dikkat çekti.

Teorisyenler “Tether ile yapılan alımların piyasadaki düşüşün ardından zamanlandığını ve Bitcoin fiyatlarında büyük artışlara yol açtığını” buldular. Tartışmalı iddia hem kripto para meraklılarının hem de ana akım basının dikkatini çekti.

Ancak yapılan son araştırmaya göre bu durumun sanıldığı gibi olmadığı iddia ediliyor.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

ETH Boğalarının BTC Düşüş Eğilimini Önlemesinin 3 Yolu

Sonraki Haber

BTC İçin Bir Ütopik Tahmin Daha Geldi: 300.000 Dolar

İlgili Haberler