Kripto Para Borsalarında Likidite Konusunda Kritik Rapor!

Bitcoin Haber

Kripto para analiz firması Kaiko’nun yeni bir raporunda, dünyadaki en büyük sekiz borsanın piyasa derinliğinin %91’inden fazlasını ve tüm hacmin %89’unu oluşturduğunu belirtildi. Binance isimli borsanın liderliğini sürdürdüğü belirtildi ve 2023 yılında Binance’in küresel piyasa derinliğinin %30,7’sini ve küresel ticaret hacminin %64,3’ünü oluşturduğu ifade edildi.

Raporda ayrıca, Binance’in spot hacim pazar payının 2021 yılından bu yana %38,3’ten %64,3’e yükseldiği ve bu artışın büyük bir kısmının Binance’in sıfır komisyonlu alım satım promosyonuyla bağlantılı olduğu belirtildi. Kaiko, likiditenin yalnızca birkaç borsada yoğunlaştığını ve yüzlerce ticaret platformunun mevcut olmasına rağmen çoğunun piyasa faaliyetinin yalnızca bir segmentine hitap ettiğini belirtti.

Raporda, kripto para birimi endüstrisinin genel olarak merkezi olmayan yapıya büyük önem verdiği belirtildi. Ancak, merkezi borsa (CEX) likiditesi söz konusu olduğunda çok az merkeziyetsizlik olduğu vurgulandı.

Ayrıca, Kaiko’nun raporunda, ABD’deki kripto para karşıtı düzenleme gündemi nedeniyle altcoin likiditesinin zarar gördüğü ve üç büyük borsada yoğunlaştığı belirtildi. Kraken’in altcoin likiditesinin özellikle iyi bir performans sergilediği ve bu durumun onu Coinbase ile güçlü bir rakip haline getirdiği ifade edildi.

Son olarak, Ağustos 2022’den bu yana Kraken’in, en büyük 30 altcoin için piyasa derinliğinde herhangi bir düşüş görmediği, oysa Coinbase’in yaklaşık 5 milyon dolar likidite kaybettiği belirtildi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

ABD Ekonomisinin Gücü ve Kripto Para Üzerindeki Etkileri

Sonraki Haber

PEPE (PEPE) Kripto Para Birimi Düşüş Trendinde: Yatırımcılar Ne Beklemeli?

İlgili Haberler