Binance Tahtını Kaybedecek Mi? Neleri Gözden Kaçırdı ve Ne Yapmalı?

Fatih Çetin
Binance için tehlike çanları çalıyor. İşte detaylar

Popüler borsa Binance ciddi anlamda büyüdü ve küresel ölçekte en güçlü borsalardan biri oldu. Ancak son gelen haberler şirketin ihmal ettiği bazı hususların başına dert açtığını gösteriyor. Ülkelerin düzenleyicileriyle arası bozulan Binance göz ardı ettiği uyumluluk sorunlarının bedelini ödüyor. Tüm bunlar olurken yeni oyuncular pazarda güçlenmek için regülatörler ile masaya oturuyor.

Binance ve Yaşadığı Sorunlar

Sadece geçtiğimiz ay 6 ülke sert bir dille Binance borsasını uyarmış ve cezai yaptırımlara varabilecek bir sürecin fitili ateşlenmişti. FCA ile iyice çıkmaza giren şirket bölgedeki ödeme çözümleri ortağı Coin Junction ile bağlarını kopardı. Bu olaydan kısa bir süre sonra Sterling Pound mevduatları askıya alındı. Bu arada Binance nedir diyenler mutlaka sitemizdeki ilgili içeriğe göz atmalı.

İngiltere dışında Tayland’da Binance ile iyi günler yaşamıyor. Ülkede yasal izni olmadan hizmet verdiği için Binance borsasına önemli bir cezai tahkikat başlatan Tayland SEC’i süreci nereye kadar götürecek, bilinmiyor.

Japonya, Cayman Adaları, Kanada ve Singapur’da küresel kripto para borsası Binance hakkında izinsiz hizmet verdiği gerekçesiyle açıklamalar yayınladı.

Rakipleri Güç Kazanıyor

Binance hızlı bir şekilde büyürken hesap etmediği detayların bedelini ödüyor. Ülke bazlı uyumluluk süreçlerini hızlandırmak için ilgili departmanlarını %500 büyüten şirket yeterince hızlı davranmazsa pazar payını farklı şirketlere kaptırabilir.

Örneğin türev piyasalarında çok iyi tanınan FTX yaptığı yeni anlaşmalarla yeni ülke pazarlarına giriyor. Üstelik spot kripto ticaretine de başlayan FTX yakın zamanda 300’ü aşkın kurumla iş ortaklığı anlaşması imzaladı.

FTX bu rakiplerden sadece birisi ancak Binance hızlı ve doğru adımlar atmazsa daha fazla rakibi pazar payını elinden alabilir. Üstelik kripto regülasyonlarının hızlandığı bu günlerde borsanın başına yeni çoraplarda örülebilir.

Elbette tüm bu sorunların Binance borsasının başına gelmesi bir tesadüf değil, küresel ölçekte daha fazla bölgeye hizmet veren önemli bir rakibi yok ancak bu özelliği sayesinde regülatörler tarafından onun kadar baskı gören ikinci bir borsa da bulunmuyor.

Binance yakın zamanda Binance TR benzeri her ülke için özel bir borsa açabilir. Bu sayede Binance Global üzerindeki yük azalırken ulusal alt şirketleri sayesinde regülatörlerle daha iyi ilişkiler geliştirebilir.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Piyasası Neden Düşüşe Geçti? Düşüş Ne Kadar Sürecek?

Sonraki Haber

XRP Fiyat Beklentileri: Ripple’da Olası Düşüş ve Yükseliş Senaryoları

İlgili Haberler