Almanya’nın En Büyük Bankalarından Biri Blockchain Adımı Attı!

İlayda Peker

Avrupa Birliği Resmi Gazetesinin ekinde yayınlanan bir kamu duyurusuna göre, Singapurlu kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Ocean Protocol, Almanya’nın en büyük bankalarından Bundesbank için merkezi olmayan bir ağ oluşturmak üzere çalışmalara başlayacak.

Neden Ocean Protocol?

Merkez bankası, çok popüler bir proje olmamasına rağmen Ocean Protocol’un, karşılaştırılabilecek herhangi bir rakipleri olmadığı için ve bu işi yürütebilecek tek proje oldukları için seçildiklerini dile getirdi.

Öte yandan Bundesbank kamuoyu ile paylaştığı duyurusunda projenin temel amacının, katılımcılara gerçek zamanlı istatistik güncellemelerinin ulaştırılması için veri egemenliğini korurken kalıcı, simetrik bir veri erişimi sağlayan “merkezi olmayan bir ağ yaklaşımı” oluşturmak olduğunu açıkladı.

Dolayısıyla kurum, herkese açık ve özel verileri güvenli bir şekilde yayınlamak, aktarmak ve tüketmek için Blockchain‘e dayalı bir platform oluşturmak amacıyla Ocean Protocol ile el ele çalışmayı bekliyor.

Almanya ve Dijital Paralar

Son zamanlarda sadece Almanya’da değil dünyanın birçok ülkesinde merkez bankası dijital para birimi (CBDC) çalışmaları başladı ya da bu konuda görüşmeler yapılıyor. Özellikle Çin başta olmak üzere pek çok ülkeden arka arkaya merkez bankası para birimi açıklamaları geliyor. Çin’in CBDC konusunda başı çektiğini söylesek yanılmış olmayız.

Bunlara ek olarak Avrupa Birliği’nde de dijital euro çalışmaları yürütülüyor. Örneğin; Fransa dijital euro ile ilgili yaptığı açıklamalarda çalışmalara çoktan başlandığını dile getirmişti.

Öte yandan Almanya Merkez Bankası’nın yönetim kuruluna olan Burkhard Balz da geçtiğimiz günlerde dijital euro ile ilgili açıklamalarda bulundu. Balz açıklamalarında dijital euro’nun teknik değil politik bir karar olduğunu dile getirdi. Bu sebeple de CBDC hakkında detaylı analizlerin yapılması gerektiğini belirtti.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Tüm Gözler Ethereum’da: ETH Yükselişe Geçmeyi Başarabilecek Mi?

Sonraki Haber

Mutlu Yıllar Bitcoin: Bitcoin’in 12 Yılı Nasıl Geçti?

İlgili Haberler