Uniswap, KYC Özelliği ile DeFi Sektöründe Yeni Bir Dönem Başlatıyor

Bitcoin Haber

Son dönemlerde DeFi sektörü, birçok raporla gündeme gelmeye devam ediyor. Bu seferki gündem Uniswap tarafından yaşanan bir gelişme ile oluşturuldu. Uniswap, açık kaynaklı bir veri dizisinde bulunan yeni bir kod serisi sayesinde kullanıcıları, işlem yapmadan önce Müşterini Tanı (KYC) özelliğiyle kontrol edilmesini sağlıyor.

Bir kullanıcı bu gelişmeyi eleştirerek, bu durumun merkezi olmayan finans protokollerinin düzenleyici kurumlar tarafından beyaz listeye alınma olasılığını arttırdığını ifade etti. Bu kod serileri, geliştiricilere programın ana yapısını eleştirmeden bir kodu özelleştirme imkanı sağlıyor. Uniswap V4’te fark edilen bu kanca, geliştiricilerin merkezi olmayan finans protokolünde KYC doğrulaması kullanmalarına izin verecek.

Finans platformlarının, müşteri kimliklerini doğrulamak ve riskleri değerlendirebilmek için KYC prosedürlerini kullanması zorunlu. KYC’nin en önemli işlevi ise kara para aklama faaliyetlerinin tespit edilmesi. Uniswap V4’ün dizininde, topluluk geliştiricisi tarafından isteğe bağlı bir işlev olarak KYC adımı kullanıma sunuldu. Bu doğrulama, bir NFT tarafından gerçekleştiriliyor.

Özellikle gelişmiş ülkelerin hükümetleri, DeFi protokollerini ve işlemlerini yakından inceliyor. Yakın zamanda G20 grubu, IMF ve FSB tarafından önerilen ve kripto düzenlemelerini sıkılaştıran bir kripto politikasını kabul etti. Bu gelişmeler ışığında Uniswap’ın KYC adımı, DeFi sektöründe yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Ethereum Değer Kaybederken Bitcoin Yatırım Fonları Artıyor

Sonraki Haber

Bitcoin Balina Cüzdanlarında Rekor Artış: Yatırım Zamanı Mı?

İlgili Haberler