Son Düşüş 640 Milyon Dolarlık Likidasyona Sebep Oldu!

İlayda Peker

Kripto para piyasasındaki küresel düzeltme, daha fazla yatırımcının kâr elde etmeye ve piyasadan çıkmaya karar vermesiyle devam ediyor. Bu da pozisyonlarını açık bırakmaya karar verenler için çeşitli borsalarda büyük likidasyon hacmine yol açıyor.

Likidasyonlar Artıyor

Çok sayıda merkezi borsadaki mevcut 24 saatlik tasfiye hacmi, Bitcoin daha da düşmeye devam ettiği için şimdiden 640 milyon dolara ulaştı. Lider kripto para birimi arka arkaya 7 kırmızı mum yaktı ve 55.600 dolarlık seviyelere kadar geriledi.

Bunlara ek olarak daha önce de Bitcoin 15 Kasım’da başlayan %8’lik bir düşüşle karşı karşıya kaldı. Çok sayıda kaldıraçlı pozisyon nedeniyle, piyasa da yaklaşık 24 saat içinde yaklaşık 500 milyon dolar değerinde tasfiye ile yüzleşmek durumunda kaldı.

Aynı büyük tasfiye hacmi, önceki rallinin hala çok sayıda aşırı kaldıraçlı pozisyon tarafından körüklendiğini gösteriyor. Yüksek kaldıraç, yatırımcıların borsalardan ödünç alınan fonları kullanarak piyasadaki konumları sebebiyle daha fazla kar ya da kayıpla karşılaşmalarına sebep oluyor.

Yüksek Kaldıraçlı Pozisyonlar

Yüksek kaldıraçlı bir pozisyon genellikle yüksek volatilite , düşük likidite ve salınım benzeri bir yapı gibi kendine has özelliklere sahiptir. Daha önce piyasa katılımcıları, Bitcoin‘in yerel ATH’sine ulaştığı ve ardından neredeyse %50 oranında geri çekildiği Mayıs ayında kaldıraçlı pozisyonun yüksek hacmini görebiliyordu.

Son birkaç ayda, daha fazla borsa, mevcut kaldıracı sınırlayarak güvenli yatırım uygulamalarını izlemeye başladı ve 2017’de endüstri standardı haline gelen “100x” kaldıraç seçeneklerini seçme yeteneği hariç tutularak, geleneksel aracı kurumlarda uygulanan oranlara yakın hale geldi.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Hector DAO, Merkezi Stablecoin’lerin Yerine Merkezsiz Yeni Bir Ekosistem Getiriyor

Sonraki Haber

Ethereum (ETH) Rakibi Bu Kripto Para Yeni ATH Yapabilir!

İlgili Haberler