Solana Coin Stake ve Geleceği

Bitcoin Haber

Solana (SOL) FTX olaylarının ardından keskin bir düşüş yaşamıştı. Bunun ardından 2023 yılının gelişiyle birlikte yükselişe geçti ve bugün itibariyle sahip olduğu %200’ün üzerindeki artışla 2023’te en iyi performans gösteren kripto paralarından birisi oldu. Yatırımcıların staking ödülü almak adına sahip oldukları coin’leri stake edebilmesinin talebi artırmasının fiyat üzerinde etki yarattığı düşünülüyor.

StakingRewards.com tarafından paylaşılan verilere göre Solana’nın Staking Piyasa Değeri onu bu alanda en büyük ikinci kripto para birimi yapıyor. 24 Ekim tarihinde sağlanan veriler, Solana’nın ağında, protokolde doğrulayıcılar ve yatırımcılar tarafından kilitli tutulan toplam 400,05 milyon SOL token bulunduğunu ve bunun da 12,72 milyar dolara eşit olduğunu gösteriyordu.

Protokol, Solana blockchain’inde güvence ortamı yaratmak adına yatırımcıları, yatırdıkları SOL miktarına göre ödüllendirir. Benzer bir durum Bitcoin (BTC) madenciliği ya da Ethereum’un (ETH) stake sisteminde de bulunuyor. Ancak, bu ödüllerin yarattığı arz enflasyonu, Solana yatırımcılarının elde edecekleri ödül oranında da değişiklik yaratabilir. Dolaşımda bulunan arz miktarında yaşanan artış SOL fiyatını da etkileyebilir.

StakingRewards.com’dan elde edilen veriler Solana staking protokolü üzerinde yatırımcıların kilitlemiş oldukları SOL miktarından sonra gerçekten ne kadar ödül aldığını ortaya çıkardı. Elde edilen rakamlar, ağın yıldan yıla 905,03 milyon dolarlık ödül dağıttığını gösterdi.

Konu ile ilgili ilginç olan ise tahmini yıllık ödül oranının +%7,08 olmasına rağmen, gerçek ödül oranın (Solana’nın arz enflasyonuna göre düzenlenmiş) yılda -%0,29’u işarete etmesi oldu. Bu da 1.000 SOL’luk (30.000 dolar) bir stake işleminin yıllık 87 dolar zarara uğrayacağı şeklinde yorumlanabilir.

Bu, piyasa değerine göre ilk sıralarda bulunan kripto paralar için edilen en kötü gerçek ödül oranlarından birisi olarak dikkat çekiyor. Önde gelen diğer kripto para birimleriyle karşılaştırıldığında Ethereum, +%3,47 ETH stake ödülü vermesine rağmen +%3 tahmini gerçek ödül oranına sahip.

Yazım sırasında, 772.980 kripto cüzdanında Solana’nın piyasa değerinin %71’ini stake ediliyordu. Bunun yanı sıra, SOL stake oranı, token’ın sahip olduğu tahmini ödül oranına rağmen son 24 saatte %69 oranında arttı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Shiba Inu ve Dogecoin Alevleniyor: Altcoin Piyasasında Yeni Bir Yükseliş Trendi Geliyor mu?

Sonraki Haber

Spot Bitcoin ETF’leri Piyasaya Milyarlarca Dolar Çekecek

İlgili Haberler