Bitcoin – Ethereum Korelasyonu 18 Ay Sonra İlk Kez Yüzde 80’in Altına Düştü 

Bitcoin Haber

Bitcoin ve Ether fiyatları arasındaki korelasyon Kasım 2021’den bu yana ilk kez %80’in altına düşerek en büyük iki kripto para birimi arasındaki ilişkide önemli bir değişime işaret etti. 

Bitcoin ve Ethereum 

Veri sağlayıcısı Kaiko’ya göre, Bitcoin ve Ether arasındaki 30 günlük korelasyon bu hafta yaklaşık %78’e düştü. Korelasyon, iki varlığın fiyatlarının birlikte ne kadar yakın hareket ettiğini ölçer. Korelasyon düşük olduğunda, fiyatlarının daha sık farklı yönlerde hareket ettiği anlamına gelir. 

Başka bir deyişle, korelasyonun düşmesi BTC ve ETH fiyatlarının eskisi kadar yakın hareket etmediği anlamına geliyor. 

Bitcoin – ETH Korelasyonu Düşüyor 

Geçtiğimiz ay Coinbase, BTC ve ETH getirileri arasındaki korelasyonu analiz etti. Borsa, ABD bankacılık sektörü kargaşası ve bitcoin dışı kripto para birimleri üzerindeki artan düzenleyici incelemeler karşısında bitcoin’in diğer kripto para birimlerinden daha iyi performans göstermeye başlamasıyla Mart ortasından sonuna kadar düştüğü sonucuna vardı. 

Coinbase, “Ancak bu ilişkideki düşüş, Şangay (Shapella) çatallanmasını takip eden günlerde daha belirgin hale geldi ve Eylül 2022’de Birleşme sırasında (Ethereum konsensüs mekanizmasını hisse kanıtı olarak değiştirdiğinde) gözlemlenen benzer bir eğilimi anımsattı” dedi. 

Teorik olarak, iki varlık arasındaki korelasyonun düşmesi, her iki varlığı da bir yatırım portföyüne dahil ederek çeşitlendirme durumunu güçlendirir. 

The Block’s Data Dashboard’a göre Bitcoin ve Ethereum fiyatları 2023 yılında şu ana kadar sırasıyla yaklaşık %62 ve %50 artış gösterdi. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Dogecoin Balinası, DOGE’de 930.000 Dolar Hareket Ettirdi!

Sonraki Haber

Ripple ve Dubai: Kurumsal Blockchain Lideri! 

İlgili Haberler