Shapella Yükseltmesinin Ardından Ethereum’da Son Durum 

Bitcoin Haber

Önde gelen bir analiz firması, akıllı sözleşme platformunun son güncellemesinin ardından bir milyondan fazla Ethereum‘un (ETH) stake sözleşmesinden çıkarıldığını ortaya koyuyor. 

Shapella ve Ethereum 

IntoTheBlock, Shapella güncellemesinin ardından yazı yazıldığı sırada 2,56 milyar doların üzerinde değere sahip 1,37 milyon ETH’nin stake edilmediğini ve geri çekildiğini tespit etti. 

Ethereum stake edenlerin stake edilmiş tokenlerini ilk kez geri çekmelerine olanak tanıyan Shapella güncellemesi, aynı anda yayına giren iki farklı güncelleme olan “Shanghai” ve “Capella “nın birleşiminden oluşuyor. Shanghai protokolün yürütme katmanını güçlendirirken, Capella mutabakat katmanında değişiklikler yaptı. 

Önde gelen analiz firması ayrıca Shapella’dan sonra staking sözleşmesine 1,21 milyar $ değerinde 650.000 ETH yatırıldığını ve bunun sonucunda 1,34 milyar $ değerinde 720.000 ETH’lik net para çekme işlemi gerçekleştiğini belirtiyor. 

Analiz firması, Ethereum‘un stake sözleşmesinin, Shapella’nın yayına girmesinin ardından kurumsal stake sağlayıcıları ve merkezi kripto borsalarından gelen ETH depozitolarında bir artışa tanık olduğunu söylemeye devam ediyor. 

IntoTheBlock’a göre, Hong Kong merkezli kripto borsası Huobi şu anda tüm stake edilmiş ETH’lerin %5,40’ını oluşturuyor ve bu oran yükseltme öncesinde %0,60 iken %800 gibi göz kamaştırıcı bir artış gösterdi. 

Stake Edilen Tokenlar 

Kripto borsası OKX de Shapella’dan önce %0,69 olan stake payını %3,71’e çıkararak %437’nin üzerinde bir artış sağladı. Kurumsal kripto yatırımcılarına hizmet veren bir stake platformu olan Staked.us, güncellemeden önce %2,80 olan payının yaklaşık %200 artarak %8,25’e yükseldiğine tanık oldu. 

Bu arada, ABD merkezli kripto borsası Coinbase, Shapella’nın %12,51’den %6,33’e düşmesinden sonra stake payının yaklaşık %50 oranında düştüğünü gördü. 

IntoTheBlock konuyla ilgili olarak, “Ethereum Shapella yükseltmesinin ardından, staking sağlayıcılarının mevduat payı önemli ölçüde değişti. En önemlisi, kurumsal stake sağlayıcıları ve Asya’daki merkezi borsalar için beklenmedik bir stake payı artışı görüyoruz.” diyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Coinbase, SEC’den Kripto Düzenlemlerinde Açıklık Talep Ediyor 

Sonraki Haber

‘Kripto Amerika’da Öldü’: Teknoloji Milyarderi Chamath Palihapitiya 

İlgili Haberler