Ethereum Yol Haritası: Bu 3 Etkinlik Shapella’dan Sonraki Önemli Kilometre Taşları 

Bitcoin Haber

Ethereum, Shapella ile uzun zamandır beklenen bir yükseltmeden geçti. Bununla birlikte, Ethereum yol haritası uzundur ve birkaç büyük yükseltme daha hala boru hattındadır. 

Ethereum’da Önemli Gelişmeler 

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Ethereum Shapella hard fork’u ağ yol haritasında önemli bir kilometre taşı oldu. Ancak bu, tamamen ölçeklenebilir bir Ethereum ekosistemine doğru atılan yalnızca bir adımdı. 

Bu yılın ilerleyen dönemlerinde ve önümüzdeki yıllarda birkaç yükseltme daha yapılması planlanıyor. Bunlar şu anda kısıtlı olan ağı son derece hızlı bir dünya bilgisayarına ve merkezi olmayan bir kripto ekonomisine dönüştürecek. 

Cancun hard fork’u EIP-4844’ü 2023’ün üçüncü ya da dördüncü çeyreğinde uygulamaya koyacak. Bu, “Proto-Danksharding” adı verilen ve toplamaları turbo şarj edecek teknolojiyi müjdeleyecektir. 

Bu teknoloji, rollup’ların bloklara daha ucuz veri eklemesine ve ağ ücretlerini azaltmasına olanak tanıyacak. 

Proto-Danksharding, bloklara gönderilebilen ve eklenebilen “veri blobları” adı verilen bir şey sunuyor. Bu bloblara EVM tarafından erişilemez ve belirli bir süre sonra otomatik olarak silinir. 

Sonuç olarak, rollup’lar verileri daha düşük bir maliyetle gönderebilir ve bu tasarrufları daha ucuz işlemler şeklinde aktarabilir. 

Ethereum Yol Haritası Kilometre Taşları 

Dağıtılmış Doğrulayıcı Teknolojisi (DVT) Ethereum‘un yol haritasındaki bir diğer önemli kilometre taşıdır. Şu anda, solo stake etme 32 ETH’ye sahip doğrulayıcılar için teknik bir süreçtir ve borsalar gibi stake etme hizmetleri merkezileştirilmiştir. 

“DVT, siz ve arkadaşlarınız için ‘squad staking’i kolaylaştırıyor. Sermayenizi bir araya getirin ve rahatlayın,” diye açıkladı Bankless 20 Nisan’da. 

Obol Labs, 2024’ten önce kullanıma sunulmasını beklediği bir DVT çözümü üzerinde çalışıyor. 

Üçüncü önemli kilometre taşı ise teklif veren-oluşturan ayrımı (PBS). Bu, MEV saldırılarının (maksimal çıkarılabilir değer) neden olduğu sorunları ele almayı amaçlamaktadır. Bankless’in bildirdiğine göre PBS, “blok oluşturmanın iki önemli görevi arasında bir iş bölümü yaratmayı amaçlıyor: bir blok önermek ve onu inşa etmek”. 

Bu güncelleme MEV faaliyetlerini azaltacaktır ancak en az iki yıl daha kullanıma sunulmayacaktır.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

BTC’de Tarihsel Göstergeler. Boğa Piyasası Sinyalleri 

Sonraki Haber

BitPay ve Ramp Network’ün Yeni Ortaklığı Sayesinde SHIB Daha Erişilebilir Hale Geliyor  

İlgili Haberler