SEC 2024 İnceleme Planında Kripto Paraları Önceliklendirdi

Bitcoin Haber

Bitcoin‘in fiyatı 28.500 dolar civarında seyrediyor. Sahte ETF haberi kısa süreli bir heyecana yol açsa da, Bitcoin’in kazanımlarının tümünü geri vermemesi olumlu bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Ancak, borsalara sürekli giriş yapan binlerce Bitcoin’in olası etkileri endişe verici olarak görülüyor. Bu noktada, SEC’in (ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) 2024 planlarına odaklanıyoruz.

SEC, 2024 inceleme kılavuzunu yayınladı. Bu kılavuzda, kurumun önümüzdeki yıl öncelikli olarak inceleyeceği konulara değiniliyor. Kurumun İnceleme Bölümü, bu tür bir kılavuzu on yılı aşkın bir süredir yayınlıyor. Yayınlanan rapor, kayıtlı şirketlerde ve genel olarak odaklanılacak riskleri ele alıyor.

Rapor, SEC İnceleme Bölümü’nün kapasitesini genişlettiğini ve 2023’te kripto para, fintech, yapay zeka ve siber güvenlik konularını ele almak için çeşitli ekiplerin kurulduğunu belirtiyor. Bu durum, kripto paralarla ilgili peş peşe açılan davalarla da kendini göstermişti.

2024 planlarına göre, SEC, kripto para alanında çalışan brokerleri ve danışmanları incelemeye devam edeceğini belirtiyor. Ayrıca “otomatik yatırım araçları, yapay zeka ve ticaret algoritmaları” da incelenecek konular arasında. Özellikle yaşlı yatırımcılar ve emeklilik varlıkları için kripto para risklerinin de ele alınacağı belirtiliyor.

Bu bağlamda, SEC’in NFT ve DeFi alanlarındaki adımlarının önümüzdeki yıl artması bekleniyor. Özellikle DeFi, SEC’in gelecekteki öncelikli alanlarından biri olmaya aday görülüyor. Ayrıca, kurumsal kripto hizmetlerinin dikkatle izleneceğini belirten bugünkü rapor, kripto para birimlerinin ABD kurumları tarafından daha fazla dikkate alınacağını gösteriyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Piyasalarında Bitcoin, Ethereum ve Ripple Fiyat Analizi

Sonraki Haber

Bitcoin 28.000 Doları Aştı: SkyBridge Capital’in Kurucusundan 15 Trilyon Dolarlık Tahmin

İlgili Haberler