Ekim Ayı Kriptolar İçin İyi Geçiyor: Analistler Ayın Geri Kalanında Ne Bekliyor?

İlayda Peker

Oldukça zor geçen Eylül ayının ardından Ekim ayı kripto para yatırımcılarına deyim yerindeyse ilaç gibi geldi. Ekim ayı başladığından bu yana hem lider Bitcoin’de hem de altcoin’lerde yukarı yönlü hamleler görülüyor ve analistler Ekim ayının yükseliş haberleri ile devam edeceğini düşünüyor. Buna ek olarak bazı analistler Kasım ve Aralık aylarında da artışların yaşanacağını düşünüyor.

Bitcoin Fiyat Hareketleri

Bitcoin fiyatı 1 Ekim’e 43.800 dolar seviyesinden başladı ve fiyat dün 55.555 doları gördü. Dolayısıyla sadece 1 haftada Bitcoin fiyatı 10.000 dolardan fazla ve %25’in üzerinde artış kaydetmiş oldu. Yazının kaleme alındığı an itibari ile lider kripto para birimi 54.700 dolar üzerinde işlem görüyor ve direnç haline gelen 55.000 doları yeniden kırmaya çabalıyor.

Her ne kadar bazı analistler şu anda bir ayı piyasasında olduğumuzu ve yükselişlerin kısa süreceğini ifade etse de pek çok analist Ekim ayının ve hatta Kasım ve Aralık aylarının yükselişler geçeceğini ifade ediyor. Yani piyasanın büyük bir kısmı boğa piyasasında olduğumuzu düşünüyor.

Buna ek olarak Bitcoin’in Fear and Greed Index’i de bir artışa işaret ediyor ve piyasada bir açgözlülük oluştuğunu gösteriyor. Bu da analistlerce piyasada bir satın alma baskısı olduğu yorumlarının yapılmasını sağlıyor.

Altcoin Fiyatları

Şu anda bütün ilgi Bitcoin üzerinde olduğu için altcoin’ler nispeten sakin kalıyor. Piyasa değeri bakımından en büyük ikinci kripto para olan Ethereum (ETH) son bir hafta içinde %16 değer kazanırken Binance Coin (BNB) %14, Cardano (ADA) %4, Ripple (XRP) %13, Solana (SOL) %12, Dogecoin (DOGE) %20 ve Polkadot (DOT) %12 artış kaydetti. Yani piyasa değeri bakımından en büyük ilk on kripto para birimi içinde son bir haftada en iyi performansı Bitcoin sergiledi.

Bunun yanında son günlere Shiba Inu damgasını vurdu. SHIB son bir hafta içinde %300’ün üzerinde artış kaydetti ve 0,000034 dolara kadar yükseldi.

Analistler Ne Bekliyor?

Artış beklentisinde olan analistler bir süre daha Bitcoin’in altcoin’lerden daha iyi performans göstermesini ve Bitcoin dominance’ın da bu süre içinde artmasını bekliyor. Bitcoin fiyatı yükselişinden sonra ise dominance’ın da düşmesi ile birlikte piyasada altcoin rallisinin yaşanması bekleniyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Milyarder İsimden Dikkat Çeken Açıklama: “Kriptolar Cihat Çağrısı Yapıyor!”

Sonraki Haber

Uzun Zamandır Beklenen Bitcoin ETF Onayı geliyor Mu?

İlgili Haberler