Milyarder İsimler Kripto Para Birimlerine Akın Ediyor!

İlayda Peker

Daha önce bir kripto karşıtı olan bazı yatırımcılar, geleneksel para birimlerindeki enflasyon endişelerine karşı bir önlem olarak giderek daha fazla Bitcoin ve altcoin’lere yöneliyor.

Milyarderler Bitcoin’e Akın Ediyor

1 Ocak Bloomberg raporunda yapılan bir açıklamaya göre Macar doğumlu milyarder Thomas Peterffy, geleneksel para birimlerinin aşağı yönlü bir seyir izlemesi halinde portföyünün %2 ile 3’ünü kripto para birimlerine yatırarak önlem alacağını ifade ediyor.

Peterffy’nin firması Interactive Brokers Group Inc., kripto varlık sınıfına yönelik artan talebin ardından 2020’nin ortalarında müşterilerine kripto işlemleri sunacağını duyurdu. Şirket şu anda Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve Bitcoin Cash’i sunuyor. Ancak yapılan açıklamalara göre bu ay 5 ile 10 token daha kullanıcılara sunulacak.

Bunlara ek olarak Peterffy’nin kripto varlık yatırımının ne kadar olduğu bilinmiyor ancak milyarder isim yaptığı açıklamalarda, bazıları sıfıra gitse bile dijital varlıkların “olağanüstü getiriler” sağlamasının mümkün olduğunu dile getirdi.

Öte yandan Aralık ayı başlarında milyarder, piyasalar geri çekilmeye başlamadan önce Bitcoin’in 100.000 dolara kadar çıkabileceğini tahmin etmişti.

Kripto Yatırımı Olan Milyarderler

Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, geçen yıl yaptığı açıklamalarda portföyünde bir miktar Bitcoin ve Ethereum olduğunu açıklamış ve kripto yatırımı olan milyarderler arasına adını yazdırmıştı.

Dalio daha önce Bitcoin’i bir değer deposu olarak sorgulamış ve eleştirmiş ancak sonrasında nakdin karşılaştığı enflasyon sebebiyle kripto paralara yönelmişti.

Buna ek olarak milyarder hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones da geçen yıl Bitcoin satın aldı ve bu hareketi enflasyona karşı bir korunma olarak nitelendirdi.

Öte yandan pandemi kaynaklı teşvik paketleri, dünya genelinde ekonomik kargaşaya neden oldu ve bunun etkisi onlarca yıl sürebilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde enflasyon, %6,8 ile son 4 yılın en yüksek seviyesinde. Bu, günlük malların maliyetleri artmaya devam ederken, Tüketici Fiyat Endeksi’nde (TÜFE) bir artışa neden oldu.Total
7
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Elektronik Sektörü Devi Samsung, NFT Alanına Adım Atıyor

Sonraki Haber

KRRX Token Bittrex Global’de Listelendi!

İlgili Haberler