Kripto Para Piyasası, ABD’nin Kritik Verilerini Bekliyor

Bitcoin Haber

Kripto para piyasası, ABD’deki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ve Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri ile Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyelerinin faiz artırımı konusundaki kararının açıklanacağı kritik bir haftaya girdi. Bu hafta yaşanacak gelişmeler, kripto para birimleri Bitcoin ve Ethereum’un yükselişi ve piyasanın genel toparlanması adına önemli olacak.

Küresel piyasalar, ABD’deki yıllık TÜFE’nin beklenenden yüksek, yüzde 3,6 olarak gerçekleşmesini bekliyor. Ayrıca aylık çekirdek ÜFE verisinin yüzde 0,2’ye gerilemesi ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımlarına son vermesi öngörülüyor. Bu durum, istihdam piyasasının soğuması ve işsizlik oranının yükselmesi ile ilintili.

Yatırımcılar, kripto para piyasasının potansiyel yönünü belirlemek amacıyla bu hafta açıklanacak TÜFE ve ÜFE verilerini bekliyor. Bu bekleyiş, Eylül ayının piyasalar için tarihsel olarak kötü geçme eğilimi gösterdiği bir döneme denk geliyor.

Kripto para piyasası, ABD dolar endeksi’nin (DXY) yükselişi ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot Bitcoin ETF’lerine ilişkin kararının gecikmesi nedeniyle baskı altında. Bitcoin’in fiyatı son 24 saatte ve geçen hafta yatay seyretti. Ancak işlem hacminin artması, yatırımcıların ilgisinin arttığını gösteriyor.

Öte yandan, Ethereum’un fiyatı son 24 saatte yüzde 1 ve geçen hafta yaklaşık yüzde 2 düştü. Ancak, Ethereum’un işlem hacmi son 24 saatte yüzde 85 arttı. Bu hafta açıklanacak veriler, kripto para piyasasının gelecekteki yönünü belirlemede önemli olacak.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Dünyasında 13 Eylül Paniği! FTX Bu Coinleri Elden Mi Çıkaracak? Güvenilir Projeler Hangileri?

Sonraki Haber

1 Doların Altında Coinler: Borroe.Finance (ROE), Stellar (XLM) ve Cardano (ADA) 

İlgili Haberler