Vadeli ve Opsiyon İşlem Hacimlerinde Artış Var, Bu Bitcoin İçin Ne Demek?

İlayda Peker

Bitcoin ve kripto para piyasaları Pazartesi günkü ciddi düşüşlerin ardından dün stabil bir grafik çimiş ve hatta küçük artışlar yaşanmış, Bitcoin 8.000 doların üzerine kısa süreliğine de olsa çıkmayı başarmıştı. Bugün yine güne 8.000 doların üzerine çıkmak isteyen Bitcoin ile başladığımızı görüyoruz. Bitcoin’in yanı sıra diğer kriptolar da stabil bir pozisyon izliyor.

Öte yandan CME Bitcoin vadeli işlemlerinin işlem hacmi, lider kripto para biriminin 10.500 dolardan serbest düşüşe geçmesinden bu yana  rekor seviyeler ulaştı. Bu da yatırımcılar açısından yeni bir artışın başlayacağı şeklinde yorumlanıyor.

Bununla beraber Bitcoin opsiyon işlemleri ile ilgili işlem hacmi verilerinin de çok yüksek seviyelere çıkması bu yorumların doğru olabileceği ihtimalini arttırıyor.

Bitcoin 8.000 Doların Altında

Yazının yayına hazırlandığı sırada Bitcoin fiyatı 7.930 dolar seviyesinden işlem görüyordu. Bu da 8.000 dolar seviyesi için bir mücadele verildiğini gösteriyor. Öte yandan Bitcoin, Şubat ayın sonlarında 10.000 dolarlık bölgede ciddi bir red ile karşılaştı ve sonrasında çeşitli sebeplerin de etkisiyle fiyat Pazartesi günü 7.700 dolar sınırına kadar geriledi.

Bu fiyat hareketlerine bakıldığı zaman boğaların 7.700 dolarlık bölgede ciddi bir savunma yapması gerektiği ortaya çıkıyor. Analistlere göre eğer yatırımcılar bu seviyedeki düşüşü önleyebiliyorsa bir satın alma baskısı da yaratabilir ve dolayısıyla fiyat artışa geçebilir.

Vadeliler ve Opsiyon İşlemleri

Yakın vadede yoğun bir hareketin geleceğini düşündüren iki faktör, Bitcoin’in CME Vadeli İşlemleri hacminin ve opsiyon hacminin artması olarak karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz 24 saat içinde, Bitcoin’in CME Vadeli İşlemleri işlem hacmi, kripto para biriminin boğa piyasası yapısının ilk kez bozulmaya başladığı Şubat ayının sonundan bu yana görülmeyen bir seviye olan 400 milyon doların üzerine çıktı.

Bununla beraber CME Vadeli işlemleri işlem hacmi her iki hareket öncesinde de artış gösterebildiğinden yatırımcılar bir düşüş trendi içinde olduğumuz için yeni bir düşüşün başlama olasılığının da olduğunu ifade ediyor. Ancak opsiyon işlemlerinde işlem hacmi artışının da göz önünde bulundurulması gereken bir faktör olduğunu unutmamak gerekiyor.

Kaynak: Newsbtc


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Marlin Coin Nedir?

Sonraki Haber

Bitcoin Yarılanmasının Google Aramalarında Düşüşler Var

İlgili Haberler