Visa ve ConsenSys’ten CBDC Adına İş Birliği Geldi!

İlayda Peker

Elde edilen son bilgilere göre Visa, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC‘ler) kullanıma sunulmasını destekleyecek yeni bir altyapı geliştirmek için blok zinciri teknoloji sağlayıcısı ConsenSys ile işbirliği yaptı.

Visa ve CBDC Hamlesi

Visa’daki CBDC başkanı Catharine Gu, The Block’a yaptığı açıklamalarda, paritenin gelişimi ve potansiyeli hakkında dünya çapındaki merkez bankalarına danıştıklarını dile getirdi.

Yapılan açıklamalara göre Visa ve ConsenSys teknolojisi, mevcut ödeme modüllerine bağlanabilecek. Böylece şirketler CBDC bağlantılı ödeme kartları sunabilecek veya cüzdan kimlik bilgileri gibi verileri paylaşmak için altyapıyı kullanabilecek. Dolayısıyla bu, mevcut sistemler için bir on-ramp olacak.

Buna ek olarak Visa ve ConsenSys, platformun kurumsal blok zinciri teknolojisinden yararlanmaya hazır olabilmesi için Visa ödeme modülünü ConsenSys altyapısıyla entegre etme sürecinde bulunuyor. Gu, ilkbaharda kullanılabilirliği test etmek için şu anda pilot kullanımın incelendiğini dile getirdi.

Gu konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, “CBDC’nin gelecekte ödeme sistemlerinde oynayacağı rolü anlamada önümüzdeki iki ila üç yıl kritik olacak. Temel zorluk, yeni para biçimlerinin mevcut ödeme araçları ve mevcut sistemlerle nasıl bir arada var olabileceğini anlamaktır.” sözlerini kullandı.

CBDC’ler Bir Gündem Konusu

ConsenSys stratejik satış direktörü Shailee Adinolfi, birlikte çalışabilirliğin de bir zorluk olduğunu ekledi ve “Sorunları uygulamalı bir şekilde ele almaya bakıyoruz” açıklamasını yaptı.

CBDC’ler hem işletmeler hem de politika yapıcılar arasında sıcak bir konudur. Ödeme gözlemcileri CBDC’lerin kullanım durumlarını ve bankacılık sistemi üzerindeki potansiyel etkilerini araştırıyorlar.

Öte yandan ConsenSys halihazırda Avustralya, Fransa, Hong Kong ve Tayland’a CBDC geliştirmelerinde yardımcı oluyor.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin Düşer Mi? Son Yükseliş Kalıcı Olabilecek Mi?

Sonraki Haber

Metaverse Oyun Platformu Space Falcon, Peech Capital İle Stratejik Ortaklığını Duyurdu

İlgili Haberler