Kripto Para Dolandırıcılığı Davasında Karar: OneCoin’in Kurucusuna 4 Yıl Hapis Cezası

Bitcoin Haber

Kripto para dünyasında önemli bir gelişme yaşandı. Kripto borsası öncüsü ve pazarlamacısı Karl Sebastian Greenwood, OneCoin dolandırıcılığında oynadığı rol sebebiyle 4 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Greenwood, 2014-2016 yılları arasında 4 milyar euro gelir ve 2,7 milyar euro kar elde eden sahte kripto para birimi OneCoin’in kurucu ortağıydı. Planın bozulduğu dönemde bu durum, tarihte kripto para birimini içeren ilk ve en büyük suç dolandırıcılığı olarak kabul edildi.

OneCoin, çok düzeyli bir pazarlama şeması olarak faaliyet göstermiş ve Greenwood, “Cryptoqueen” olarak adlandırılan Ruja Ignatova ile birlikte çalışmıştı. İkili, OneCoin’i Bitcoin‘in ardılı olarak lanse etmişti. Greenwood aynı zamanda bu piramit planının ana destekçisiydi.

Dolandırıcılıktan elde edilen kazançlar konusunda savcılar, Greenwood’un bu dolandırıcılıktan 300 milyon dolar kadar para kazandığını belirtti. Greenwood, bu paranın önemli bir kısmını İspanya, Dubai ve Tayland’da mülk almak için kullanmıştı. Ayrıca, Greenwood’un tasarım kıyafetler satın aldığı ve bir yat için peşinat ödediği bilinmektedir.

Birleşik Devletler Bölge Yargıcı Edgardo Ramos, dolandırıcılığın büyüklüğünü vurguladı. Ramos, OneCoin’in gerçek bir kripto para ve ticaret piyasası olmadığını belirtti. Kurbanların yatırımlarını geri çekemediği ve paralarını geri alamadıkları da ifade edildi.

Diğer yandan, Ruja Ignatova hala kayıp. Ignatova, FBI’ın en çok arananlar listesindeki tek kadın ve en çok aranan 10 kaçak listesinde yer alıyor. Ignatova’nın yerini bildirebilecek kişiye 250.000 dolar ödül vaat ediliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

“Altcoinler Zorlu Sınavda: Litecoin Fiyatlarında Önemli Düşüş ve Yükseliş Beklentileri”

Sonraki Haber

eToro CEO’su Bitcoin’in 2025’te 100.000 Doları Geçeceğine İnanıyor

İlgili Haberler