Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi 16 Ayın En Yüksek Seviyesine Çıktı

Bitcoin Haber

Kripto paralara yönelik piyasa duyarlılığının bir ölçüsü olan Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı Kasım 2021’den bu yana görülmemiş bir puana ulaşarak bu yılki en yüksek seviyesine çıktı.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi

Volatilite ve işlem hacmi gibi faktörlere dayanan ve 0 ile 100 arasında değişen endeks, BTC 28.000 $’ı aşarken yatırımcılar arasında artan iyimserliği ve güveni yansıtıyor.

Endeksteki artış, son dönemdeki düzenleyici kaygılara ve piyasa oynaklığına rağmen yatırımcıların kripto para piyasalarının geleceği konusunda daha iyimser hissettiklerini gösteriyor.

Bitcoin önemli bir değer artışı yaşadı ve fiyatı sadece bir hafta içinde yaklaşık %30 artarak 28.500 $’a ulaştı. Kripto piyasası takipçisi Coingecko’nun verilerine göre, bu yazının yazıldığı sırada BTC son yedi günde %16,3 artışla 28.122 $’dan işlem görüyordu.

Performanstaki bu artış, BTC’ye yönelik yatırımcı duyarlılığını ölçmek için fiyat dalgalanması, sosyal medya etkinliği ve anketler de dahil olmak üzere bir dizi faktörü analiz eden Bitcoin Korku ve Açgözlülük Endeksi üzerinde de etkili oldu.

Şu anda endeks 68 seviyesinde bulunuyor ve “Açgözlülük” durumunu gösteriyor. Bu seviye en son Kasım 2021 ortasında, Bitcoin’in 69.000 $’ı aşarak şimdiye kadar kaydedilen en yüksek değerine ulaşmasından kısa bir süre sonra gözlemlendi.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi yüksek olduğunda, uzmanlar piyasanın aşırı satın alındığı ve bir düzeltme yapılması gerektiği konusunda uyarıda bulunabilir. Ayrıca, yatırımcı duyarlılığının aşırı iyimser hale geldiği ve bunun da bir piyasa balonuna ve ardından bir fiyat çöküşüne yol açabileceği konusunda uyarıda bulunabilirler.

Ayrıca uzmanlar, fiyatlarda önemli dalgalanmalar olabileceğinden yatırımcılara dikkatli olmalarını ve bir piyasa rallisinin heyecanına kapılmamalarını tavsiye edebilir.

Bununla birlikte uzmanlar, yüksek bir Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi olumlu duygulara işaret etse de, yatırım kararlarının alınmasında tek faktör olmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Yatırımcıların herhangi bir yatırım kararı vermeden önce kapsamlı bir araştırma yapmaları ve çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmaları önemlidir.

En İyi Performans Gösteren Varlık Olarak Bitcoin

Goldman Sachs’ın son verileri Bitcoin‘in mutlak getiri ve riske göre ayarlanmış performans açısından geleneksel yatırım varlıklarını ve sektörlerini geride bıraktığını gösteriyor.

Özellikle, lider kripto para birimi yılbaşından bugüne (YTD) mutlak getirilerde %51 değer kazanarak, aynı dönemde her biri yalnızca %4 değer kazanan altın ve S&P 500’ü geride bıraktı.

Bitcoin’in fiyatındaki bu artış, ABD Merkez Bankası’nın para politikasını değiştirme olasılığının artmasına bağlanıyor. Aslında, düzenleyicilerin Silicon Valley Bank’ı kapattığı 10 Mart’tan bu yana Bitcoin %35 oranında artış gösterdi.

Piyasa analistleri olası bir düzeltme konusunda uyarıda bulunurken, kripto para birimi Wall Street hisse senetlerinden daha güçlü bir şekilde toparlanarak yatırımcılar için cazip bir seçenek haline geldi.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin HODL: Yüzde 88’den Fazlası Karda!

Sonraki Haber

Ripple, SEC’e Karşı Davasını Güçlendiriyor: Karar Ne Zaman?

İlgili Haberler