İran Cumhurbaşkanı, Kripto Para Sektörüne Yasal Çerçeve Getirmeyi Planlıyor

Mert Bahçe

İran, Bitcoin (BTC) madenciliğini ambargo altına alırken kripto para birimleri için yasal bir çerçeve oluşturmayı planlıyor. Bugün görüşülen Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, ulusal çıkarları korumak adına kripto para birimleri faaliyetlerini yasallaştırma gerekliliğini vurguladı.

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani’den Kripto Para Sektörü Özelinde Kritik Açıklamalar

İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, kripto paralar ile ilgili yasal ve teknik çalışmaların ülke çıkarları adına yasal bir çerçeve altında toplanması talimatını verdi. Kripto para yatırımının risklerine dikkat çeken Rouhani, profesyonel olmayan girişimlerden kaçınmak için insanları farklındalığa davet etti ve şunları kaydetti: “Kripto para sektöründeki faaliyetleri yasallaştırmak ve insanların sermayesini korumak adına en kısa sürede çözüm sunacağız. Gerekli yasaları ve talimatları ortaya koyarak bu alanı yasal bir çerçeveye alacağız.”

Hassan Rouhani, kripto para piyasası regülasyonu için ortak çalışma çağrısında bulundu. Sermaye piyasası alanındaki kurumlar, medya, siber güvenlik ve birçok kurumu işbirliğine davet eden Rouhani tarafları birlikte çalışmaya davet etti.

İran, Kripto Madenciliğini Eylül Ayına Kadar Yasakladı

Bununla birlikte kripto para madenciliğinin yaz sonuna kadar yasak olduğunu belirten Cumhurbaşkanı, İletişim ve Bilgi Teknolojileri ve Enerji Bakanlığı’nın bu konuda sorumlu olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz ay İran Enerji Bakanlığı ev elektriği ile kripto madenciliğinin yasal olmadığını ve bu nedenle ev madencilerinin tespit edilmesi durumunda ağır para cezaları ile karşı karşıya kalacağını bildirmişti.

Ülkedeki sıcak yaz ayların artan elektrik tüketiminden dolayı İran, geçtiğimiz günlerde eylül ayına kadar ülke çapında kripto madenciliğine yasak koymuştu.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP Fiyatı: Ripple’da Önemli Noktalar ve Beklentiler

Sonraki Haber

Cardano Projesinde ADA Sadece Buzdağının Görünen Kısmı Mı?

İlgili Haberler