Beklenen Adım Hızlı Geldi: El Salvador’da Bitcoin Yasa Tasarısı Kabul Edildi

İlayda Peker

Geçtiğimiz hafta El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele yaptığı bir açıklama ile Bitcoin’in ülkede yasal para birimi olması konusunda adımlar atacağını ve bir yasa tasarısını Kongre’ye sunacağını dile getirmişti. Bu haber her ne kadar büyük ses getirse de Bitcoin fiyatında herhangi bir pozitif etki yaratmadı. Ancak görünüşe göre El Salvador beklenenden çok daha kıs süred Bitcoin’i yasal varlık olarak kullanmaya başlayacak.

Tasarı Kabul Edildi

Bukele bugün twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile tasarıyı Kongre’ye sunduğunu açıkladı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ise yapılan oylamada tasarının kabul edildiği açıklandı.

Yapılan açıklamalara göre tasarı 60’a 24 oyla kabul edildi. Kararname, Resmi Gazete’de yayımlandığı tarihten itibaren 90 gün içinde yürürlüğe girecek.

Bu kararname ile birlikte işletmeler artık Bitcoin kabul edecek. Buna ek olarak hükümet volatilite ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmaması için lider kripto para biriminin anında dolara dönüştürülebilir olmasını sağlayacak.

Öte yandan kararnameye göre fiyatlar her ne kadar artık BTC cinsinden ifade edilebilir olsa da dolar referans para birimi olarak kalmaya devam edecek. Ayrıca Bitcoin işlemleri sermaye kazancı vergisine tabi olmayacak ve Salvadorlular vergi ödemelerini BTC ile yapabilecek.

El Salvador Domino Etkisi Başlatabilir Mi?

El Salvador’un attığı bu adımın bir domino etkisi başlatabileceği ve tıpkı MicroStrategy’nin kurumsal anlamda yaptığını El Salvador’un ülkeler bazında yapabileceği düşünülüyor.

Nitekim El Salvador Devlet Başkanı Bukele’nin ilk açıklamasından sonra Paraguaylı bir politikacı olan Carlitos Rejala da bu hafta içinde BTC ile ilgili çok önemli bir haber paylaşacaklarını sözünü verdi ve Twitter fotoğrafını “lazer gözler” yaptı.Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Beyaz Saray Danışmanı Tim Wu’nun Bitcoin Yatırımının Ayrıntıları Ortaya Çıktı

Sonraki Haber

XRP Fiyatı: Ripple’da Önemli Noktalar ve Beklentiler

İlgili Haberler