Güney Kore’den Kuzey Kore’nin Kripto Varlıklarını Takip Etme Planı

Bitcoin Haber

Güney Kore hükümeti, Kuzey Kore’nin yasadışı silah programlarını finanse etmek için kullandığı kripto varlıkları takip etmek ve dondurmak amacıyla bir yasa tasarısı hazırlıyor. Yerel medya kuruluşu Korea JoongAng Daily’nin raporuna göre, tasarının amacı, Kuzey Kore’nin siber saldırılar sonucu çalınan kripto varlıkları izlemek ve etkisiz hale getirmektir. Yeni siber güvenlik tasarısının yanı sıra, Güney Kore hükümeti, bir ulusal siber güvenlik komitesi oluşturmayı planlıyor. Bu komite, yabancı kuruluşların siber saldırı girişimlerine karşı ülkenin savunmasını güçlendirecek.

Kuzey Kore’nin siber saldırıları sonucunda, ciddi miktarlarda kripto varlık çalındığı belirtiliyor. Blockchain istihbarat firması TRM Labs’ın tahminlerine göre, 2018’den bu yana Kuzey Kore’nin siber saldırıları sonucunda yaklaşık 2 milyar dolar kaybedildi. Yalnızca 2023 yılında Kuzey Kore’nin 200 milyon dolar değerinde kripto varlık çaldığı ve bu miktarın, bu yıl çalınan tüm fonların %20’sini oluşturduğu belirtiliyor.

Güney Kore’nin yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri Federal Soruşturma Bürosu (FBI) da Kuzey Kore’nin siber saldırılarına karşı önlemler alıyor. FBI, Ağustos 2023’te Kuzey Koreli hack grubu Lazarus’a ait olduğu düşünülen altı Bitcoin cüzdanını belirledi. Bu cüzdanlarda, çeşitli hackerlar tarafından çalındığı düşünülen yaklaşık 40 milyon dolar değerinde 1.580 Bitcoin bulunuyor.

Güney Kore hükümetinin hazırladığı tasarı, ülkenin siber güvenlik çerçevesini güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu çerçeve, Kuzey Kore’nin siber saldırıları sonucu çalınan kripto varlıklarını izlemeyi ve bu varlıkları etkisiz hale getirmeyi hedefliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

OKX, Hong Kong’da Kripto Para Borsası Lisansı Alıyor

Sonraki Haber

Bitcoin Yatay Seyirde: TON ve LINK Coin Beklentileri Neler?

İlgili Haberler