Google, Bitcoin’i Yasallaştıran El Salvador’a Bulut Operasyonlarını Genişletiyor

Bitcoin Haber

Web arama devi Google, Bitcoin’i tamamen yasallaştıran tek ülke olan El Salvador’a bulut operasyonlarını genişletiyor. Google Cloud ve El Salvador hükümeti, yasama onayını bekleyen 7 yıllık bir stratejik ortaklığa girdi. Bu hareketin, El Salvador’un Bitcoin’i benimsemesiyle ilgili olduğuna dikkat çekildi.

Google Cloud, El Salvador’da bir ofis açacak ve ülkeye dijital altyapı getirecek. Bulut teknolojisi, ülkenin kamu hizmetleri, sağlık ve eğitim gibi alanlardaki modernizasyonunda merkezi bir rol oynayacak. Ortaklık, dijital devlet dahil olmak üzere üç alana odaklanacak.

Google Cloud, dağıtılmış bulut hizmetlerini kullanarak devlet süreçlerinin dijitalleştirilmesine yardımcı olacak. Google Cloud AI sağlık hizmetleri için gerçek zamanlı bilgilerle doktorlara yardımcı olacak ve birleşik bir Eğitim Veri Platformu uygulanacak.

El Salvador, bu hamleyle, Bitcoin’in benimsenmesiyle başlayan bir teknoloji ve inovasyon merkezi olmayı hedefliyor. Google, önümüzdeki beş yıl içinde Latin Amerika ve Karayipler’de 1,2 milyar dolarlık bir yatırım yapacak.

Son olarak, El Salvador’un mevcut fiyatlarla yaklaşık 80 milyon dolar değerinde 2.954 BTC‘ye sahip olduğu belirtildi. Ancak, 2021’de başlayan yatırımların yaklaşık %33 oranında azaldığına dikkat çekildi. Cumhurbaşkanı Nayib Bukele, ileriye dönük olarak her gün 1 BTC satın alacaklarını açıkladı.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance, Kendi Stablecoin’i BUSD’ye Desteği Azaltma Kararı Aldı

Sonraki Haber

Bitcoin ve Kripto Para Piyasasında Son Durum: Grayscale Etkisi Sona mı Eriyor?

İlgili Haberler