Piyasa Kan Ağlıyor: Bitcoin ve Altcoin’lerde Son Durum!

İlayda Peker

Kripto para birimleri her ne kadar 4-5 aydır bir düşüş trendinde olsa da son iki gündür çok ciddi kayıplar yaşandığını görüyoruz. Toplam kripto para piyasası hacmi 1,4 trilyon dolara gerilerken Bitcoin’in piyasa değeri 607 milyar dolara geriledi.

Bitcoin ve Altcoin’ler

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) yazının kaleme alındığı an itibari ile 31.800 dolar sınırında işlem görüyor ve son 24 saat içinde BTC %5’in üzerinde değer kaybetti. Bitcoin’in önemli seviyeleri bir bir kırması piyasada panik satışlarını da tetikledi.

Buna ek olarak son zamanlarda arka arkaya Bitcoin alımları yapan Luna Foundation Guard da dün elindeki BTC’lerin bir miktarını sattığını kabul etti. Ancak bu noktada yapılan farklı açıklamalarda Terra’nın tüm BTC’lerini sattığı ifade ediliyor. Terra ise bunu kabul etmedi ama net bir rakam da vermedi.

Öte yandan Bitcoin fiyatındaki düşüşler altcoin’leri de etkiledi ve hatta bazı altcoin fiyatlarındaki düşüşün BTC’den daha fazla olduğu ifade edilebilir. Piyasa değeri bakımından en büyük altcoin olan Ethereum (ETH) son 24 saat içinde %2,7 değer kaybetti ve yazının kaleme alındığı an itibari ile 2.385 dolar bandında işlem görüyor.

Bunun yanında aslında bir stablecoin olan Terra USD (TUSD) ilk on kripto para birimi içinde en çok değer kaybeden kripto para oldu. TUSD son 24 saat içinde %10’a yakın düşüş yaşadı.

Kripto Para Beklentileri

Düşüşler piyasayı ve özellikle yatırımcıları ciddi şekilde etkiliyor. Ancak uzman isimler bu geri çekilmeleri zaten beklediklerini ifade ediyor ve geri çekilmenin Bitcoin için 28.000 dolara kadar devam edebileceği ifade ediliyor.

Bunun yanında felaket senaryoları yazanlar da yok değil. Bazı isimler BTC’de 10.000 dolara kadar geri çekilmelerin olabileceğini dile getiriyor. Ancak çoğu kişi 28.000 doların dip olarak kalacağını ve sonrasında yukarı yönlü hamleler görebileceğimizi belirtiyor.

Dolayısıyla şu anda piyasada tehlikeli bir belirsizlik hakim ve yatırımcıların her işlemde dikkatli olmasında fayda var.Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Instagram’dan NFT Entegrasyonu Açıklaması!

Sonraki Haber

Bu Kripto Para Balinaların Tercihleri Arasında!

İlgili Haberler