FTX Kripto Para Borsası’nın Solana (SOL) Satışı İddiası Gerçeği Yansıtmıyor

Bitcoin Haber

En büyük 20 altcoin arasında yer alan Solana’nın (SOL) fiyatı geçtiğimiz hafta 18,50 dolar seviyesinin altına düşerek satış baskısı altına girdi. Bu durum FTX kripto para borsasının mahkemeden onay alması durumunda SOL dahil diğer varlıklarını satabileceği iddiasıyla ilgili. Ancak bu durumun gerçek bir satış sinyali olmadığı belirtiliyor.

İflas eden ve yeniden yapılanmaya çalışan FTX, mahkemeden 3.4 milyar dolarlık kripto para satışı için onay talep etti. Bu rezervler arasında SOL’un payının yüksek olduğu ve onay alınması durumunda FTX’in tüm SOL varlıklarını satabileceği belirtiliyor. Ancak bu SOL’lar, bildirilenin aksine, direkt satışa hazır durumda değil.

FTX’in rezervlerinin büyük bir kısmının SOL’da olduğu tahmin ediliyor. Son rezerv bilgilerine göre FTX’in kripto para rezervlerinin yaklaşık 685 milyon doları SOL’da bulunuyor. Diğer varlıklar FTT token, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve çeşitli stablecoin’leri içeriyor.

FTX’in daha önce Alameda Research ile birlikte Solana Vakfı’ndan SOL arzının yüzde 16’sını temin ettiği biliniyor. Ancak bu SOL’lar bir kilitleme anlaşmasına tabi ve doğrusal hak ediş süreci takip edilerek ancak 2025’ten 2028’e kadar satılabilir.

Sonuç olarak, FTX’in SOL varlıklarının tamamını satacağı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmıyor. Anlaşma şartlarına göre, FTX’e tahsis edilen SOL’lerin kilidi Ocak 2028’e kadar kademeli olarak aylık periyotta açılacak ve bu durum SOL yatırımcılarına FUD yaratıyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

QUBE 2023’ün Sonuna Kadar 1 Dolara Ulaşabilir Mi?  

Sonraki Haber

Bitcoin Cash 190 Dolar Desteğini Kaybetti: İşte Potansiyel Senaryolar

İlgili Haberler