BTC Fiyatı: Bitcoin Ne Kadar Düşebilir, Ne Kadar Yükselebilir?

BTC Fiyatı: Bitcoin Ne Kadar Düşebilir, Ne Kadar Yükselebilir?

Son aylarda artan sayıda dev şirket Bitcoin (BTC) yatırımı yapmaya başladı. Bazıları bu firmaların Bitcoin yatırımlarını yıllarca elinde tutmayı planladığını iddia etse de, Bitpay’in baş yatırım sorumlusu bu durumdan o kadar emin değil. Sonny Singh fiyat yükselmeye devam ederse, bu şirketlerin Bitcoin yatırımlarını planlanandan daha erken satabileceklerini düşünüyor.

Bitcoin Ne Kadar Düşebilir?

Sonny Singh, aşağı yönlü Bitcoin fiyat hareketinin ardından Pazartesi günü Bloomberg ile yaptığı röportajda, “Kurumsal alıcıların çoğu 20.000 dolar civarında satın aldı, bu yüzden Bitcoin’in ne kadar düşebileceğine dair soruya benim cevabım bu seviye olurdu.” ifadelerini kullandı.

Singh’in düşüncelerine göre ilk başlarda yatırımcılar gerçekten BTC’yi iki üç yıllık yatırım aracı olarak satın aldılar. Ancak eğer BTC fiyatı o dönemden bu zaman çok büyük artış yaşadı ve önümüzdeki aylarda 45.000 dolara kadar yükselirse bu firmalar 2-3 kat kazanç elde etmişken satış yapmaya başlayabilir.

Çünkü Singh, bu firmaların uzun vadede zaten 2-3 kar artış beklediklerini, eğer bu kar seviyesine ulaşırlarsa da satış yapmaktan çekinmeyeceklerini düşünüyor.

Kurumsal Yatırımcı İlgisi

MicroStrategy, Square ve MassMutual gibi şirketlerin Bitcoin’e önemli miktarda sermaye ayırmasıyla birlikte 2020’nin ikinci yarısında Bitcoin’e büyük oyuncu ilgisi artmaya başladı. Kurumsal yatırımcı ilgisinin artması ile birlikte BTC fiyatı yükselmeye başladı ve 16 Aralık’ta eski rekoru olan 20.000 doları kırdı. Bugün ise Bitcoin çok önemli bir seviye olan 35.000 doları geçerek 35.887 dolar ile yeni bir rekora imza attı.

Dolayısıyla Singh’in belirttiği 45.000 dolarlık hedefe 10.000 dolardan az kalmış oldu. Bitcoin’in 20 günde 15.000 dolar gibi bir artış sergilediği düşünüldüğünde 45.000 dolarlık hedef imkansız görünmüyor.

“Şu Anda Satış Baskısı Yok”

Bitcoin iki gün önce çok büyük bir düzeltme yaşadı ve bu düzeltmeden aldığı güç ile bugün 35.000 doların üzerini görmeyi başardı. Bazı yatırımcılar Bitcoin’in yine derin bir düzeltme yaşayabileceğini ifade ederken Singh gibi isimler BTC’de şu an için satış baskısı olmadığını düşünüyor.

Bu sebeple Singh’e göre BTC’nin önünde 40.000 ve 45.000 dolara kadar çok büyük bir engel bulunmuyor. Bazı analistler de BTC’nin gerekli düzeltmeyi yaptığını ve bir süre daha yükseliş hareketinin devam edeceğini dile getiriyor. Özellikle pozitif düzenleyici adımlarla birlikte Bitcoin’in bir süre daha yükseldiğini görebiliriz. Bununla birlikte farklı analistlerin uyarılarını da göz önünde bulundurarak risk kontrolü ile hareket etmekte fayda olduğunu belirtmek gerekiyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.