Fed’in Faiz Artışı Ethereum’un Stake Modelini Etkileyebilir Mi?

Bitcoin Haber

Kripto para uzmanı Mark Harvey, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımının Ethereum’un stake modelini bozabileceğini belirtti. Harvey’e göre, faiz oranlarının yükselmesi, Ethereum’a yatırım yapmak yerine 10 yıllık Hazine bonolarına yatırım yapmayı daha cazip hale getirebilir. Ancak, Ethereum’un deflasyonist bir modeli olduğunu ve sürekli azalan arzı nedeniyle, yatırımcılar hala Ethereum’a yatırım yapmayı tercih edebilir. Dahası, kripto para yatırımcıları genellikle farklı bir risk toleransına ve yatırım ufkuna sahipken, birçok yatırımcı da merkeziyetsizliğe ilgi duymaktadır. Bu yüzden, Ethereum’un stake modelinin Fed’in faiz artışından etkilenip etkilenmeyeceği konusu belirsizliğini korumaktadır.

Kripto para uzmanı Mark Harvey, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artırımının Ethereum’un stake modelini bozabileceğini belirtti. Harvey’e göre, faiz oranlarının yükselmesi, Ethereum’a yatırım yapmak yerine 10 yıllık Hazine bonolarına yatırım yapmayı daha cazip hale getirebilir. Bu durumda yatırımcılar, daha yüksek getiri sunan risksiz 10 yıllık Hazine bonosuna yatırım yapmayı veya daha düşük getirili ve yüksek riskli Ethereum staking’i tercih etmeyi seçmek zorunda kalabilirler.

Harvey, faizlerin artması durumunda dışlama etkisinin devreye girebileceğini belirtti. Ekonomi ve finans alanında kullanılan bir terim olan dışlama etkisi, genellikle bir değişkenin ya da bir faktörün diğer değişkenler üzerindeki etkisinin göz ardı edildiği veya dikkate alınmadığı durumları tanımlar.

Ethereum’un deflasyonist bir modeli olduğunu ve sürekli azalan arzı nedeniyle, yatırımcılar hala Ethereum’a yatırım yapmayı tercih edebilir. Hazine tahvillerinden yapılan ödemeler hala enflasyona tabi ve bu da zaman içinde getirilerin gerçek değerini düşmesine neden olabilir.

Son olarak, kripto para stake etmeye ilgi duyan yatırımcı tipi ile geleneksel tahvilleri tercih eden yatırımcı tipi aynı sınıfta yer almıyor. Kripto para yatırımcıları genellikle farklı bir risk toleransına ve yatırım ufkuna sahipken, birçoğu, devlet destekli bir finansal araca yatırım yapmaktan temelde farklı olan merkeziyetsizliğe ilgi duymaktadır. Bu yüzden, Ethereum’un stake modelinin Fed’in faiz artışından etkilenip etkilenmeyeceği konusu belirsizliğini korumaktadır.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Anonim Kripto Para Analisti Rekt Capital, Bitcoin ve Chainlink Hakkında Önemli Tahminlerde Bulundu

Sonraki Haber

Santiment’ten Bitcoin ve Altcoin Analizi: Dolar Endeksi ve Memecoin’lerin Durumu

İlgili Haberler