Singapur Kripto Paralarla İlgili Harekete Geçecek!

Fatih Uçar

Yakın geçmişte kripto para şirketleri için sağladığı imtiyazlar sebebiyle “kripto cenneti” diye tanımlanıyordu. Fakat Singapur, kripto para piyasalarında yaşanan dalgalanmanın daha fazla yatırımcıyı olumsuz etkileyeceğini düşünüyor. Özellikle bireysel yatırımcıları korumak için harekete geçen ülke bazı önemli adımlar atacak. Peki kripto paraları neler bekliyor?

Singapur’dan Kripto Açıklaması

Singapur Para Otoritesi, yatırımcılar için “bireysel katılıma sınırlar koymayı” ve kripto işlemleri için kaldıraç kullanımına ilişkin kurallar getirmeyi düşünebilir. Hükümetin üst düzey bakanlarından birine göre, Singapur Para Otoritesi (MAS) bireysel yatırımcıların kripto para işlemlerini sınırlandıracak bazı adımlar atacak.

Pazartesi günü yayınlanan parlamento kayıtlarına göre, Singapur kıdemli bakanı ve MAS başkanı Tharman Shanmugaratnam, finansal gözlemcinin kripto yatırımcıları için “bireysel katılıma sınırlar koymayı” ve kripto işlemlerinde kaldıraç kullanımına ilişkin kurallar getirmeyi düşünebileceğini söyledi. Shanmugaratnam ayrıca, “kripto para piyasalarının sınırsız doğası göz önüne alındığında” dünyadaki finansal düzenleyicilere düzenleyici netlik çağrısında bulundu.

Kripto Para Düzenlemesi

Ocak ayında, MAS, kripto hizmet sağlayıcılarının halka açık alanlarda reklam veya pazarlama yapmasını yasakladı ve Singapur’daki kripto ATM’lerini kapatmaya yönelik adımlar attı. MAS’a göre, ülkenin Ödeme Hizmetleri Yasası, düzenleyiciye “tüketicinin daha iyi korunmasını sağlamak ve finansal istikrarı sürdürmek ve para politikasının etkinliğini korumak için” kripto hizmet sağlayıcılarına ek kısıtlamalar getirme yetkisi veriyor.

Mali gözlemci, muhtemelen Bitcoin (BTC) dahil olmak üzere büyük kripto para birimleri fiyatlarındaki aşırı volatiliteye atıfta bulunan “son olayların” kripto yatırımlarının risklerini vurguladığını söyledi. 30 Haziran’da MAS, Three Arrows Capital’i “yanlış bilgi sağladığı ve yönetim eşiğinin altındaki varlıkları aştığı” iddiasıyla kınadı. Singapur merkezli şirket, borç verenlerinden gelen marj tamamlama çağrılarını karşılayamadığına dair haberler üzerine tasfiyeyle karşı karşıya kaldı.

Piyasadaki gerilemenin ortasında MAS, Singapur’daki dijital varlıkları yöneten şirketlere düzenleyici yeşil ışık yakmayı düşünmeye devam ediyor. Haziran ayında, mali düzenleyici Cryptocom’a ilkesel bir onay vererek kripto borsasının ülkede belirli ödeme hizmetleri sunmasına izin verdi. Bitstamp Limited, Coinbase Singapore ve Gemini Trust dahil olmak üzere kripto şirketlerine Singapur’da lisans almak için muafiyet verilirken Binance, şubat ayında ülkedeki faaliyetlerini durdurma planlarını açıkladı.


Total
17
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Amerika’dan 1,7 Milyar Dolarlık Kripto Para Davası!

Sonraki Haber

Ethereum (ETH)’un Rakibi Olan Altcoin Güç Kazanıyor!

İlgili Haberler