Türk Bitcoin Borsaları İşlem Hacmi Altın Piyasasını 8’e Katladı

Bitcoin Haber

Son günlerde Bitcoin’in başı çektiği yükseliş hareketi ile kripto piyasalarda büyük bir hareketlilik gözlenmekte. Bitcoin fiyatı her gün %10 civarında yükselerek bir anda 6.000 $ civarındayken 10.000 $ psikolojik fiyat limitine dayandı.

Bu hareket sadece Bitcoin değil başta Ethereum olmak üzere diğer kripto paralarda da gözlenmekte. Böyle bir durumda da doğal olarak piyasa oyuncularının ilgisinin artmasının yanında, piyasaya yeni oyuncuların girdiği gözlenmekte.

Piyasanın mevcut oyuncuları ve yeni oyuncuları ile hareketlenmesi sonucunda doğal olarak Türkiye ve tüm Dünyada Bitcoin borsalarında hacim rekorları kırılmakta.

CoinTurk Türk Borsaları Piyasa ekranında görülebileceği gibi yazımız hazırlanırken Türk borsalarında son 24 saatlik toplam hacim 1.650.000.000 TL’yi geçmiş durumda. TL bazında bu bir rekor ve devamı gelecek gibi.

Bu rakamın önemini Türkiye’de bulunan konvansiyonel borsalar ile karşılaştırdığımızda görüyoruz. BIST 100 yaklaşık 13 milyar TL, tüm hisselerin günlük işlem hacmi yaklaşık 20 milyar TL olduğu düşünülürse günlük 1.6 milyar TL işlem hacmi önemli olduğu aşikar.

Ancak burada Bitcoin ile karşılaştırılan altın piyasasına baktığımızda durum çok daha farklı. Borsa İstanbul Kıymetli Madenler Piyasası Altın İşlem Verilerine baktığımızda Mart 2020 ayında toplam hacim 5.1 milyar TL, gümüş 46 milyon TL, platin ve paladyumda herhangi bir işlem mevcut değil. Yani Türkiye’de kıymetli maden borsalarının işlem hacmi günlük 234 milyon TL civarındayken Türk Bitcoin Borsaları bu rakamı 8’e katlamıştır.

Sonuç olarak koronavirüs sonrasında daha fazla dijitalleştiğimiz yeni Dünya’da altının tahtının çoktan Bitcoin ve kripto paralar tarafından kapıldığı söylenebilir. Hatta kim bilir belki 5-10 yıl içerisinde tüm piyasaların tahtını kapabilir.


Total
7
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

CZ: Bağışlar ve Stablecoin’ler Benimsenmeyi Arttıracak

Sonraki Haber

Altın Savunucusu BTC’nin Neden Yükseldiğini Açıkladı

İlgili Haberler