Ethereum’daki Büyük Düşüş Zorunlu Tasfiyeleri Tetikliyor

Bitcoin Haber

Kripto para piyasasındaki son düşüş, birçok yatırımcının zorunlu tasfiye edilmesine yol açtı. Ethereum (ETH) fiyatı, son 24 saat içinde %7’nin üzerinde düşerek 1650 dolar seviyelerine indi. Eğer fiyat 1600 doların altına inerse büyük bir çöküş yaşanabilir.

Bu düşüşle birlikte, DeFi piyasasındaki zorunlu tasfiyelerin arttığı gözlemlendi. Ethereum Blockchain üzerindeki DeFi protokollerindeki tasfiye hacmi, son 24 saat içinde 75 milyon doları aştı. Eğer ETH fiyatı 1480 doların altına inerse, bu hacmin daha da artması bekleniyor.

Ethereum Blockchain üzerindeki DeFi protokollerindeki tasfiyeler, yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Eğer Ethereum fiyatı 1480 doların altına düşerse, DeFi piyasasına teminat olarak yatırılan 288 milyon dolarlık bir miktarın zorunlu tasfiye edilmesi bekleniyor.

Nicholas Merten, Ethereum’un fiyatının düşmesi halinde büyük bir tasfiye yaşanacağını öngördü ve iki potansiyel senaryoya işaret etti. Bunlardan ilki, yatırımcıların Ethereum’ları ile aşırı kaldıraçlı pozisyonlar alması ve fiyat düşüşü durumunda bu pozisyonların tasfiye edilmesi.

Merten, Ethereum’un fiyatındaki düşüşün açık krediler için olumsuz sonuçlar doğuracağını belirtti. İkinci senaryo ise, teminat olarak gösterilen Ethereum’un fiyatının aşırı düşmesi ve borç-kredi oranının fahiş olması durumunda büyük bir tasfiyenin yaşanması. Bu durum, daha fazla stablecoin’in teminat olarak gösterilememesi ve açık kredilerin ödenmemesi halinde gerçekleşecektir.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bölüm 11 İflas Başvurusu ve Kripto Para Şirketlerindeki Uygulamaları

Sonraki Haber

Grayscale ETF Davasında Karar Ne Zaman Çıkacak? Sosyal Medya Spekülasyonları Artıyor

İlgili Haberler