Cardano’nun ADA’sının Arzı Azalırken Yıllık Enflasyon Oranı Düşüyor

Bitcoin Haber

Popüler altcoin projelerinden Cardano‘yu yakından takip eden ve güncel bilgileri paylaşan anonim bir Cardano meraklısı, ADA Whale, Cardano’nun yerel para birimi ADA’nın yıllık enflasyonunun hızla düştüğünü belirtti. ADA’nın arzına ilişkin yıllık enflasyon rakamları, ADA’nın giderek kıtlaştığını gösteriyor.

Cardano’nun 435’inci döneminde yıllık enflasyon oranı yüzde 3,6’da bulunuyor. Bu oran zamanla düşüyor ve ADA’nın uzun vadede güçlü bir token olduğunu gösteriyor. 25 dönem önce yıllık enflasyon oranı yüzde 3,9’da bulunuyordu. 125 dönem önce ise bu oran, bugünkünden yüzde 45 daha yüksekti.

Cardano’da bir dönem beş güne eşittir. Bugünkü dönem itibariyle toplam ADA arzının yalnızca yüzde 62,4’ü stake havuzlarında stake edilmiş durumda. Bitcoin‘in fiyatı düştükçe, ADA’nın kıtlığı daha hızlı düşüyor.

ADA Whale’ın takipçileri, ADA’nın enflasyonundaki bu düşüşün büyük kripto paranın blok ödülü yarılanmasının periyodik emisyon kesintilerinin Bitcoin benzeri İş Kanıtı (PoW) Blockchain’leri üzerindeki etkileriyle karşılaştırıyorlar. Ayrıca, Cardano’da her 5 yılda bir blok ödülü yarılanması olduğunu ve bu yüzden bu düşüşün hissedilmediğini belirtiyorlar.

Son olarak, Cardano’nun şu anda en büyük ikinci Hisse Kanıtı (PoS) Blockchain’i olduğu belirtiliyor. ADA sahipleri, coinlerini tercih ettikleri stake havuzu operatörlerine ya da SPO’lara devrederek stake edebiliyorlar. Kullanıcılar, staking havuzlarında ADA ödemelerinin yanı sıra bu havuzlarla ilişkili çekirdek token’lerle ek ödüller alıyorlar.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Kripto Para Yatırımcıları İçin Loom Network, Stellar ve Metal Coin Analizi

Sonraki Haber

NFT Ekosisteminin Öne Çıkan Kripto Parası ApeCoin Güçlü Bir Düşüş Yaşıyor

İlgili Haberler