Bitcoin’in Piyasa Hakimiyeti ve Altcoin’lerin Geleceği

İlayda Peker

Bitcoin (BTC) hakimiyeti, altcoin’leri sarsacak şekilde yükselmeye devam ediyor. Tradingview’e göre, Nisan 2021’den bu yana Bitcoin’in kripto para piyasasındaki hakimiyeti yüzde 54,4’e ulaşarak rekor bir seviyeye geldi. Bu, Bitcoin’in diğer tüm kripto paraların piyasa değerinin toplamından daha değerli olduğunu gösteriyor.

Bu yükseliş, BlackRock’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) spot Bitcoin ETF’si sunma başvurusu yapması ve Bitcoin’in fiyatının 30 bin doların üzerine çıkmasıyla aynı dönemde meydana geldi. Piyasa uzmanları, SEC’in ETF’e onay vermesini neredeyse kesin olarak görüyor.

Piyasa analisti Noelle Acheson, Bitcoin hakimiyetinin yükselmesinin nedenini, Bitcoin’in altcoin’lere kıyasla daha az riskli bir varlık olarak görülmesi ve kripto para piyasası döngüsüne liderlik etme eğilimi olarak açıklıyor. Özellikle Bitcoin için spot ETF ve “güvenli liman” söylemlerinin önem kazandığına dikkat çekiyor.

Ethereum (ETH) ve diğer altcoin’lerin performansı ise daha düşük seyrediyor. Özellikle ETH’nin fiyatı, son bir ayda yalnızca yüzde 12 artış gösterdi. Bitcoin’in fiyatı bu süre zarfında yüzde 32 arttı. Yıl genelinde bakıldığında, Bitcoin’in fiyatı iki katına çıkarken, ETH’nin fiyatı yüzde 50 oranında arttı.

Ancak, Bitcoin’in yükselmesi, bir altcoin rallisinin habercisi olabilir. Ledn’in baş yatırım yetkilisi John Glover, Bitcoin’in fiyatının yükselmesi durumunda, paranın altcoin’lere yönelebileceğini ve spot ETF lansmanlarının kripto para piyasasında büyük bir boğa koşusunu tetikleyebileceğini belirtiyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin için Spot ETF Onayının Olası Etkisi

Sonraki Haber

UK’da Kripto Para Politikaları Sebebiyle Banka Değişikliği Artıyor

İlgili Haberler