Bitcoin Alış Satış Nasıl Yapılır?

Bitcoin Haber

Bitcoin ve kripto para borsalarında al-sat işlemi (bitcoin trading) yapabilmek için borsaların nasıl kullanılacağının iyi bilinmesi gerekir. Farklı borsalar arasında bazı değişiklikler olsa da çoğu takas sitesinin alım-satım arayüzü %90 oranında birbiriyle aynıdır.

Sitelerde genellikle benzer kavram, tablo ve grafikler yer alır. Bunlardan en çok kullanılanları; alış-satış emri arayüzü, günlük işlem hacmi, derinlik tablosu, geçmiş işlemler ve mum grafiğidir. Takas sitelerinde işlem yapmak oldukça basit olmasına rağmen, yine de site içerisinde yer alan bu kavramların tabloların ve grafiklerin asgari düzeyde iyi bilinmesi gerekir.  1 bitcoin nasıl alınır, bitcoin giriş, bitcoin nasıl alınır, bitcoin nasıl alınır satılır, bitcoin nasıl kazanılır, en iyi kripto para sitesi, sanal para bitcoin nasıl alınır?

Bitcoin Alış Satış

Al-sat işlemleri tüm bitcoin borsalarında neredeyse aynı şekilde yapıldığı için tek bir örnekle takas, yani al-sat işlemlerinin nasıl yapıldığını açıklayalım. Örnek olarak alış emri arayüzünde görüleceği gibi bir takas sitesinin BTC alış emri girme arayüzü kullanılmıştır. İlk önce bu kısımdaki ifadelerin ne anlama geldiğine bir göz atalım.

Alış emri arayüzü

  • “Amount” kısmı satın alınacak BTC adetini,
  • “Price” kısmı 1 adet BTC’nin USDT türünden fiyatını,
  • “Total” satırı miktar ile fiyatın çarpımını gösterir.

Kripto Para Alış-Satış

Kullanıcı yukarıdaki kısımlar içerisinden yalnızca miktar ve fiyat bölümlerine giriş yapar, çünkü diğerleri bu bilgilere göre otomatik olarak hesaplanacaktır. Daha sonra “Submit Buy Order” butonu tıklanarak alış veya satış emri yaratılır. Oluşturulan emir herhangi bir kullanıcının satış emri ile eşleştiğinde işlem gerçekleşir ve hesaba BTC yüklenir. Bu örnekte BTC satın almak için USDT kullanılmıştır. Başka bir deyişle, kullanıcılar arasında BTC ile USDT takası yapılmıştır.

Kripto para alma siteleri

Kripto para piyasalarında altcoin’ler genellikle Bitcoin ile alınır veya satılır. Bunun haricinde; Litecoin, Ethereum, Ripple veya Dogecoin gibi Bitcoin topluluğu tarafından benimsenen altcoin’ler bazı sitelerde Dolar veya Euro karşılığında takas yapılabilir; fakat para birimleri ile takas yapılan altcoin’lerin sayısı oldukça azdır. Bunun nedenleri; çoğu altcoin’in işlem hacminin düşük olması, kripto para topluluğu tarafından coin’in benimsenmemesi ve bilinirliğinin az olmasıdır.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

XRP’nin Yüzde 20 Artabileceğini Gösteren Nedenler

Sonraki Haber

Bazı Analistler Tepeleri Bazıları Dipleri İşaret Ediyor!

İlgili Haberler