Ordinals 4,8 Milyona Yaklaşarak Bir Hafta İçinde Neredeyse İki Katına Çıktı

Bitcoin Haber

Bitcoin ağındaki Ordinals yazıtlarının sayısı, sadece son sekiz gün içinde neredeyse iki katına çıkarak 2,5 milyondan 4,78 milyona ulaştı ve bir başka meteorik yükselişe tanık oldu.  

Ordinals Protokolü 

Ordinals protokolü başlangıçta görüntüleri değiştirilemez tokenlar (NFT‘ler) olarak basmak için kullanılırken, kullanıcılar Ethereum (ETH) ağındaki ERC-20 token standardı aracılığıyla basılanlara benzer şekilde değiştirilebilir tokenlar oluşturmak için metin tabanlı yazıları kullanabileceklerini fark etmeye başladılar. 

Artık BRC-20 token standardı olarak popüler hale gelen bu metin tabanlı yazıtlar, Bitcoin blok zincirindeki Ordinals yazıtlarındaki büyük artışın ana nedeni olmuştur. 

Glassnode kurucu ortağı ve baş teknoloji sorumlusu Rafael Schultze-Kraft’ın Twitter’da vurguladığı gibi, metin tabanlı yazıtlar 5 Mayıs itibariyle 2,8 milyondan fazla metin tabanlı yazıtla şu anda en popüler Ordinals yazıt biçimidir. 

Popüler blockchain veri merkezi Dune Analytics’in daha yeni verileri, 25 Nisan’dan bu yana tüm yeni Ordinals yazıtlarının ezici çoğunluğunun (%99) metin tabanlı olduğunu gösteriyor. 

Kullanıcıların BRC-20 tokenlarını takip etmelerine olanak tanıyan yeni bir araç olan brc-20.io’ya göre, şu anda Bitcoin blok zincirinde barındırılan toplam 14.200 yeni token bulunmaktadır. En popüler Bitcoin tabanlı tokenlar arasında “ordi”, “nals” ve hatta şu anda kötü şöhretli memecoin Pepe’nin (PEPE) Bitcoin tabanlı bir versiyonu toplam piyasa değerine göre 3 numarada listeleniyor. 

BRC-20 tokenlerinin toplam piyasa değeri şu anda 700 milyon dolar civarında seyrederken, dijital varlık yatırım şirketi Galaxy Digital, “Bitcoin NFT” pazarının 2025 yılına kadar 4,5 milyar dolara ulaşabileceğini iddia ediyor. 

Ordinals’deki Yükseliş 

Ordinals’ın son birkaç aydaki yükselişi, Ordinals’ın Bitcoin ekosistemi için nihai olarak olumlu olup olmadığı konusunda tartışmalara yol açmaya devam etti. 

Dan Held gibi bazı Bitcoin savunucuları Ordinals‘ın Bitcoin için daha geniş bir finansal kullanım alanı sunduğunu iddia ederken, daha katı Bitcoin taraftarları Ordinals’ın Bitcoin’in elektronik, eşler arası bir nakit sistemi olarak kullanılmasını amaçlayan Satoshi Nakamoto’nun orijinal vizyonundan uzaklaştığını savunuyor. 

Bu arada madenciler, ağdaki yeni faaliyet patlamasıyla ilgili işlem ücretleri nedeniyle muazzam bir gelir akışının tadını çıkardılar. 


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Bitcoin 28.000 ABD Dolarının Altına Düştü: Piyasada Son Durum 

Sonraki Haber

Cardano Yorumları: ADA Fiyatı Nereye Gidecek? 

İlgili Haberler