Bitcoin’in Alım Gücü, Yumurta ve ABD Enflasyonu Üzerine İlgi Çekici Veriler

Bitcoin Haber

Bitcoin, yazının hazırlandığı sırada 28.000 doları geri almak için mücadele ederken, kar satışları bunu engelliyor. Louis Fed, Haziran 2022’de yayınlanan ve güncellenmeye devam eden bir blog yazısında, BTC ve USD’nin yumurta alım gücü üzerinden ilginç bir karşılaştırma yapıyor. Bu karşılaştırmada, bir düzine yumurta almak için gereken BTC miktarı ve bunun USD karşısındaki değişimler inceleniyor.

Son zamanlarda BTC işlem ücretinin yaklaşık 2 dolar olduğu, ancak zaman zaman 50 doların üzerine çıkabildiği belirtiliyor. Aralık 2022’de her iki para birimi de zirveye ulaştıktan sonra, aynı miktar yumurta almak için gereken BTC miktarının USD’den daha fazla azaldığı gözlemleniyor.

Ağustos 2023 itibariyle, BTC cinsinden fiyat yüzde 70 azalırken, USD cinsinden fiyat yüzde 58 düşmüştü. Ancak, BTC’nin yüksek volatilitesi nedeniyle para olarak kullanılması mümkün olmadığı belirtiliyor.

2022 yılında zirveye ulaşan ABD enflasyonu Haziran ayında %3 ile dibe ulaştı. Ancak sonrasında birçok faktörün etkisiyle tekrar 3,7 seviyesine çıktı. Önümüzdeki ay Eylül enflasyonu verisinin geleceği ve petrol fiyatlarının geçtiğimiz ay 100 doları hedeflediği için bir miktar yükselişten endişe ediliyor.

Sonuç olarak, enflasyondan daha önemli olan şeyin kripto paraların kendi içindeki sorunları gibi göründüğü belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl yaşanan zincirleme iflaslar, ardından FTX çöküşü ve düzenleyici baskı, Fed sıkılaşmasının kripto üzerinde çarpan etkisi oluşturmuş durumda.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance 11. Rezerv Kanıtını Yayınladı: Kripto Varlıklar Güvende Mi?

Sonraki Haber

Instagram Başkanı Adam Mosseri: “NFT’lerin Yükseleceğine İnanıyorum”

İlgili Haberler