El Salvador Şimdide Bitcoin’i Kredilerde Kullanacak!

İlayda Peker

Kendisini “El Salvador’un CEO’su” olarak adlandıran Nayib Bukele, Bitcoin’i gerçek dünyada yasal bir varlık olarak kullanarak deyim yerindeyse sınırları zorluyor. El Salvador hükümeti şimdi de ülke çapındaki mikro ve küçük şirketler için Bitcoin destekli bir kredi ürünü geliştirmeye çalışıyor.

Bitcoin İle Kredi

Yapılan açıklamalara göre ülkedeki küçük ve mikro işletmeler yakın gelecekte Bitcoin (BTC) ile güvence altına alınan düşük faizli kredileri kullanabilecekler.

El Salvador hükümeti danışmanı Monica Taher, “Daha düşük faiz oranlarıyla Bitcoin kredileri” başlıklı yakın tarihli bir Facebook canlı ses yayını sırasında, El Salvador’un Bitcoin gündemindeki bir sonraki adımın, düşük faiz sağlamak için kıyaslama olarak kripto para birimini kullanmak olduğunu belirtti.

Hükümet danışmanı Mónica Taher konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Bitcoin küçük kredileri, banka hesabı olmayanlar için dijital paraya erişim sağlarken bir kredi geçmişi oluşturmalarına yardımcı olacak. El Salvador’un ekonomisi, küçük işletmelerini güçlendirerek güçlenecek.

CONAMYPE (küçük ve mikro işletmeler için ulusal enstitü) başkanı Paul Steiner’e göre kredilerin yürütülmesi, hükümet tarafından oluşturulan El Chivo cüzdanı ile işleyecek. Bu noktada El Salvador Hükümeti’nin resmi Bitcoin ve USD cüzdanı El Chivo’nun kullanımda hızlı bir artış gördüğünü belirtmek gerekiyor.

Cüzdan Kullanımı Arttı

Cüzdanın kullanıma sunulmasından bu yana dört aydan kısa bir süre içinde, ülkenin toplam nüfusunun yüzde 60’ından fazlası Chivo’yu kullanmaya başladı. 6,5 milyonluk nüfusun (cüzdanı kullanamayan 18 yaş altı kişiler dahil) 4 milyonu halihazırda cüzdanı kullanıyor.

Bunun yanında El Salvador’un iş ekosistemine küçük ve mikro işletmeler hakim ve Bitcoin destekli krediler bunu değiştirmek için bir şans sunuyor. Steiner konuyla ilgili açıklamalarında, “El Salvador’da yaklaşık 1,2 milyon işletme var. Kabaca %66’sı mikro işletmeler veya “geçimlik” işletmelerdir. Mikro işletmelerin %90’ından fazlası, gayri resmi krediler veya tefeciler yoluyla kendi kendini finanse ediyor.” sözlerini kullandı.Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Peter Schiff, Piyasaya Korku Pompalıyor: “Bitcoin Fiyatı 10.000 Dolara Gerileyebilir”

Sonraki Haber

FED’in Dijital Doları Stablecoinleri Nasıl Etkilecek?

İlgili Haberler