Bitcoin Vadeli İşlem Hacminde Gözlemlenen Ani Artış ve SEC-Binance Etkileşimi

Bitcoin Haber

18 Eylül’de Bitcoin vadeli işlem hacmi türev borsalarda 1 milyar dolarlık ani bir artış yaşadı. Binance karşıtı dava dosyalarının yeniden açılması ile fonlama oranının aşırı alım ya da satım talebine dair net bir sonuç elde edilemedi. Binance’in işbirliği yapmadığını iddia eden SEC tarafından verilen karar, Bitcoin fiyatının %3,4 artarak iki haftanın en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu.

Federal Yargıç Faruqui, SEC’in Binance US teknik altyapısını inceleme ve ek bilgi paylaşma talebini reddetti. Yargıç, Binance US’nin saklama çözümü hakkında daha fazla ayrıntı sunmasını talep ederek, Binance International’ın bu varlıkları kontrol edip etmediği konusuna dikkat çekti. Ancak, gün sonunda Bitcoin fiyatı %2,4 düşerek 26.770 dolara geriledi.

Binance lehine olacağı tahmin edilemeyen mühürsüz belgelerin, SEC tarafından talep edilen kararla birlikte değerlendirildiği belirtildi. Bu süreçte Bitcoin vadeli işlem sözleşmesi fonlama oranı stabil kaldı.

Önemli müşteriler adına alım emirleri gerçekleştiren piyasa yapıcıların katılımının, Bitcoin fiyatının yükselmesine neden olan bu durumu açıkladığı düşünülüyor. Ancak, piyasa yapıcının BTC vadeli işlem sözleşmelerini elden çıkarıp, spot Bitcoin satın alması gerektiği durumda, bu durumun Bitcoin fiyatı üzerinde etkisi olmaz.

Yatırımcıların kaldıraçlı long pozisyonlar için aşırı talep olmadığında Bitcoin fiyatında yaşanabilecek bir artışın, mutlaka bir alım fırsatına işaret etmediği belirtiliyor. Bu nedenle, her “bar” oluşumunda manipülasyonu acele etmek yerine, arbitraj operasyonlarını araştırmak ve BTC vadeli işlem fonlama oranını dikkatle analiz etmek yatırımcılara tavsiye ediliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Alman Regülatörden Kripto Para Çağrısı: AB’nin Kripto Düzenlemelerinde Son Durum

Sonraki Haber

Shiba Coin Yatırımcılarına Önemli Uyarı: Age Consumed Verisine Dikkat!

İlgili Haberler