Bitcoin Fiyatı Yükselişe Geçti: Balina ve Köpekbalıkları Yılın En Yüksek Seviyesinde

Bitcoin Haber

ABD’de olası hükümet kapanışının endişeleri artarken, Bitcoin‘in (BTC) fiyatı yükselişe geçti. Bu durum, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Blackrock, Bitwise, ARK Invest ve Invesco’nun spot Bitcoin ETF başvurularını ertelemesi ile aynı döneme denk gelmesiyle dikkat çekti. Zincir üzeri veri platformu Santiment’in verileri, 10 ile 10 bin arasında BTC bulunduran cüzdan adreslerinin yılın en yüksek miktarda BTC’ye sahip olduğunu gösterdi.

Bu durum, kripto para piyasasına olan güvenin zirvede olduğunu gösteriyor. Piyasa gözlemcileri, bu yatırımcı güveninin 2024 yılında SEC’nin en az bir spot Bitcoin ETF’ine onay vereceği beklentisinden kaynaklandığını belirtiyor. Santiment’in verilerine göre, 10 ile 10 bin arasında BTC tutan ve ‘Bitcoin köpekbalıkları ve balinaları’ olarak tanımlanan cüzdan adresleri, 2023 yılında 13.03 milyon adet BTC ile en yüksek miktarda BTC tutma eşiğine ulaştı.

SEC, olası hükümet kapanışı nedeniyle inceleme süreçlerine hız verdi. Bu kapsamda, Blackrock, Bitwise, ARK Invest ve Invesco’nun spot Bitcoin ETF başvuruları için Ekim ayında çıkması beklenen karar erken çıktı. SEC’nin bu dört şirketin Bitcoin ETF’lerini ertelemesinin ardından karar bekleyen üç başvuru kaldı.

ABD’li federal düzenleyicinin bu yıl bir spot Bitcoin ETF’sine onay vermeyeceği beklentisi, başvurular için verilen erteleme kararlarının Bitcoin üzerinde şimdilik olumsuz bir etkiye neden olmadığını gösteriyor. Bitcoin’in fiyatı şu anda 27 bin dolar civarında işlem görüyor.

ABD Kongresi’nin hükümetin kapanmasını önlemek için fazla vakti kalmamışken, milletvekillerinin milyonlarca federal hükümet çalışanının izne çıkarılmasını önlemek için bir planı henüz yok. Bu durum, Bitcoin’in fiyatının 30 bin dolar seviyesinin ötesine çıkması için bir fırsat yaratabilir. Bu beklenti, yılın ilk çeyreğinde ABD’de patlak veren bankacılık kriziyle en büyük kripto paranın fiyatının yükselmesine dayanıyor. Ancak, ABD’li milletvekillerinin önümüzdeki günlerde bir harcama planı hazırlayarak olası hükümet kapanışının önüne geçmeleri de mümkün.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Binance’ye Milyonlarca MATIC Aktaran Balinanın Etkisi: Polygon (MATIC) Fiyatında Düşüş

Sonraki Haber

Bitcoin İçin Sahte Kırılma Rallisi Beklenmiyor: Dave the Wave

İlgili Haberler