Önemli Soru: Madenciler Bitcoin (BTC) Rallisini Engelleyebilir Mi?

İlayda Peker

Tarihsel veriler, bazı madencilerin Temmuz sonunda Bitcoin (BTC) satmaya başladığını ve bunun kripto para piyasasında satış baskısının artmasına neden olduğunu gösteriyor. Bunun sonucunda Bitcoin Ağustos ortasında düşüşe geçti ve %13 değer kaybetti. O dönemden bu yana da 12.000 dolarlık seviyeyi geçmek için mücadele ediyor.

Madenciler Boğa Koşusunu Engelleyebilir Mi?

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju’ya göre, madenciler tarafından yapılan satışların devam etmesi boğa koşusunu önlemek için yeterli olmayabilir. Bir on-chain analist olan Willy Woo’ya göre de Bitcoin üzerindeki satış baskısının iki dış kaynağı olduğunu ve bunlardan birinin madenciler olduğunu ifade etmişti. Woo’ya göre ikinci bir satış baskısı sebebi ise borsalar olarak karşımıza çıkıyor.

Bunların yanı sıra madenciler kendi masraflarını karşılamak için zaman zaman ellerindeki BTC’leri satmaya başlayabilir. Bu da kısa süreli düzeltmelere sebep olabilir. Örneğin, 17 Ağustos’tan 5 Eylül’e kadar Bitcoin fiyatı 12.486 dolardan 9.813 dolara düştü. Bu süre zarfında birkaç balina Bitcoin’i 12.000 dolardan sattı ve madenciler arasında da aynı davranış gözlemlendi. Ancak madencilerin yaptığı bu satışlar Ki’ye göre uzun vadede boğa koşusunu durdurmak için yeterli değil.

Ancak analistlerin açıklamalarına göre, madenciler aniden büyük miktarda BTC satarlarsa, küçük bir fiyat hareketi ağır kaldıraç kullanan yatırımcıların likidasyonlarını tetikleyebileceğinden ciddi bir düzeltmeye neden olabilir. Bu nedenle madencilerin nispeten küçük bir satışı bile teorik olarak büyük fiyat dalgalanmalarına neden olabilir. Bu açıklamaların tam tersi yorumlarda bulunan Ki, “Bazı madenciler Temmuz sonunda satış yapmaya başladı, ancak bence uzun vadede madenciler bir sonraki boğa koşusunu durduracak kadar büyük BTC satmadı.” ifadelerini kullandı.

Madenciler ve Bitcoin

ByteTree’ye göre Bitcoin madencilerinin net envanteri son 12 haftada 125 BTC azaldı. Veriler, madencilerin haftada yaklaşık 1.362 milyon BTC sattığını gösteriyor. Dolayısıyla verilerin, Ki’nin de belirttiği gibi olağanüstü satışlar olmadığını gösterdiği ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak hem analistlere hem de yatırımcılara göre Mayıs ayındaki yarılanma sonrasında bir boğa döngüsünün başlaması hala büyük bir olasılık.


Total
13
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Bitcoin (BTC) Bu Rakama Ulaşana Kadar Rahat Olun!

Sonraki Haber

Dünyanın En Büyük Bağımsız Servet Fonu BTC Yatırımı Yapıyor!

İlgili Haberler