Arkham, Binance ve FTX Borsalarını İstismar Etti mi? Crypto Leaks Raporu Işığında Suçlamalar

Bitcoin Haber

Kripto para dünyasında yaşanan aldatmacalar ve hedefe ulaşırken her yolun mubah sayıldığı durumlarla ilgili son iddialar, kişisel verilerin gizliliği üzerine yoğunlaşıyor. Crypto Leaks’ın dokuzuncu dosyasında, Arkham Intelligence’ın Binance ve FTX adlı kripto borsalarındaki zafiyetlerden yararlanarak cüzdan adreslerinin kimliğini tespit ettiği iddia ediliyor. Arkham’ın bu eylemi, Binance ve FTX borsalarındaki zafiyetlerden yararlanmış olmaları nedeniyle suç olarak değerlendiriliyor.

Binance, 2022 yılı sonunda 128 milyon kayıtlı kullanıcıya sahip dünyanın en büyük kripto para borsası olurken, Arkham Intelligence bu borsalardaki açıkları kullanarak insanların kripto para adreslerini tespit edebiliyor. Ancak bu tespitlerin yapay zeka ile yapıldığı iddiası, bilgilerin illegal yollarla elde edilip edilmediği konusunda şüphelere yol açıyor.

Crypto Leaks, Arkham’ın mühendisi Kamil Szczerba’nın Binance ve FTX’in işleyişini nasıl istismar ettiklerini anlattığı bir video yayınladı. Bu durum, borsaların hizmet şartlarına aykırı olduğu gibi, istihbarat faaliyetine de giriyor. Crypto Leaks, Arkham’ın Amerikan menkul kıymetler yasalarının olası kasıtlı ihlallerini ve Szczerba’yı dış dünyadan uzaklaştırma girişimlerini de içeren etik dışı davranışları destekleyen kanıtlar da yayınladı.

Szczerba, Haziran-Ekim 2022 tarihleri arasında Arkham Intelligence’da yazılım mühendisi olarak çalıştı. Kısa süre sonra Arkham tarafından kullanılan bir hesap açması ve telefonundan çeşitli işlemleri yetkilendirmesi istendi. Szczerba’nın hesabı aracılığıyla sistem açığından yararlanıldığını ve kripto para adresleri ile e-posta adreslerinin ve gerçek kimliklerin eşleştirildiğini anladı.

Bu tür durumlar, kripto para dünyasındaki gri alanların suçlulara cesaret verdiğini gösteriyor. Bu, ciddi bir endişe kaynağı. Bu arada, Arkham’ın tokeni olan ARKM tokeni fiyatı, tarihi dip seviyesinin hemen üzerinde 0,372 dolar seviyesinde.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Altcoinler İçin 2023 Yılı Analizi: MATIC Coin Yorum ve Fiyat Tahminleri

Sonraki Haber

Elon Musk, Twitter Hisse Alımları Nedeniyle SEC Tarafından Mahkemeye Çağrılıyor

İlgili Haberler