Altcoin Sezonu Başlıyor Mu: Ethereum (ETH) 2 Yıl Sonra 700 Doların Üzerinde!

Altcoin Sezonu Başlıyor Mu: Ethereum (ETH) 2 Yıl Sonra 700 Doların Üzerinde!

Dün lider kripto para biriminin 28.000 doların üzerine çıkarak 30.000 dolara bir adım daha yaklaşmasının ardından piyasa hacmi bakımından en büyük altcoin olan Ethereum da güzel bir ivme yakaladı.

Ethereum Fiyatı

Ethereum dün yakaladığı ivme ile 630 dolar seviyesinden 717 dolara kadar yükseldi. Yazının yayına hazırlandığı sırada 708 dolar bandında işlem gören Ethereum’un küçük bir düzeltme sonrasında yeniden yükselişe geçtiği görülüyor.

Bunların yanında her ne kadar Bitcoin yaklaşık olarak son iki haftadır sürekli rekor tazeliyor olsa da ve artık 20.000 dolar BTC için eski rekor olarak kalsa da Ethereum hala 13 ocak 2018’de ulaştığı rekor seviyesinin çok altında işlem görüyor. CoinMarketCap verilerine göre Bundan yaklaşık olarak 3 yıl önce ETH 1.432 dolar ile rekor seviyeyi görmüştü.

Dolayısıyla Ethereum’un şu an için rekor tazeleyebilmesi için mevcut fiyatını ikiye katlaması gerekiyor. Bu durum tabii ki imkansız değil. Ancak bazı analistler büyük bir sıçrama için biraz daha zaman olduğunu düşünüyor.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti

Bitcoin fiyatı yükseldikçe, Bitcoin’in kripto para birimi piyasa hakimiyeti artıyor. Çünkü altcoin yatırımcıları da BTC yükselişinden paylarına düşeni almak istiyor ve varlıklarını Bitcoin’e kaydırıyor. Bu da piyasa hakimiyetinin artmasını ağlıyor. Yazının yayına hazırlandığı sırada yüzde 69,5’lik piyasa hakimiyeti olan Bitcoin, geçtiğimiz saatlerde bu oranı %72,2’ye kadar çıkarmıştı.

Analistlerin büyük çoğunluğu Bitcoin’in yıl bitmeden 30.000 doları göreceğini ve bu sebeple altcoin’lerin biraz daha zamanı olduğunu düşünüyor.

Altcoin Rallisi Ne Zaman Başlayacak?

Eğer tarih tekerrür ederse 2021 Ocak ayı Bitcoin’in düzeltme yaptığı ve konsolide olduğu bir ay olurken altcoin’ler için ralli ayı olacak. 2017 yılında yaşanan rallide altcoin’ler asıl performanslarını 2018 Ocak’ta sergilemişti.

Ancak bazı isimler günümüzde yaşanan rallisinin 2017 yılından oldukça farklı olduğunu ve bu sebeple tarihin tekerrür etmeyeceğini düşündüklerini ifade ediyor. 2021’in hem Bitcoin hem kripto para birimleri için çok iyi geçeceğini ve fiyatların genel olarak yükseliş grafiği çizeceğini düşünen analistler BTC’nin 2021 bitmeden 90.000 doları görebileceğini düşünüyor.

Bitcoin’de yükseliş performansının devam etmesi altcoin rallisini önlüyor olsa da bir yandan da altcoin fiyatlarını destekliyor. Ripple (XRP) SEC davası sebebiyle her ne kadar bu konunun dışında kalsa da genel itibari ile altcoinlerin büyük çoğunluğunun iyi durumda oldukları görülüyor.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.