Ripple’ı Daha Zor Günler Bekliyor: Bitstamp XRP’yi Delist Etti, Bu Ne Anlama Geliyor?

İlayda Peker

Ripple, son bir haftadır belki de ömrünün en zor günlerini yaşıyor. Önce Amerika Birleşik Devletleri Menuk Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a dava açacağı söylentileri duyudul ve ardından SEC resmi açıklama ile Ripple’a dava açtığını açıkladı.

DAvanın açıklanmasının ardından düşüşe geçen XRP fiyatı adeta çakıldı. SEC davası sonrası atılan delist adımları ise Ripple’ı daha da zor durumda bırakacak gib görünüyor.

SEC ve Ripple Arasında Neler Oldu?

Bu hafta başlarında SEC’in Ripple’a karşı bir dava açacağı haberleri dolanmaya başladı ve söylentilerin hemen ardından SEC bu haberleri doğruladı. SEC yaptığı resmi bir açıklama ile hem şirket olarak Ripple’a hem de kurucusu Chris Larsen ile CEO Brad Garlinghouse’a dava açtığını duyurdu.

SEC’in yaptığı açıklamalara göre dava Manhattan’daki federal bölge mahkemesinde açıldı. SEC açtığı davada XRP token’ın bir menkul kıymet olduğunu iddia etti ve bu yüzden hem Ripple’ı hem de iki üst düzey yöneticiyi kayıtsız bir şekilde menkul kıymet satmak ve bu satışlar sonucunda 1,3 milyar dolardan fazla gelir elde etmek etmekle suçladı.

Bu suçlamaların ve davanın ardından Ripple CEO’su, SEC ile anlaşma olanakları olduğunu ancak haksız yere suçlandıkları için mücadele etmeyi tercih edeceklerini açıkladı.

XRP Delist Kararları

XRP’nin bir menkul kıymet olarak kabul etmesi halinde platformunda XRP’ye yer veren borsaların zor durumda kalacağı düşünülüyor ve bu sebeple de bazı borsalar XRP’yi listelerinden kaldırmaya başladı. Bazı borsalar ise SEC’ten karar çıkana kadar XRP işlemlerini askıya aldı.

Bu noktada en çok dikkat çeken gelişmeler Binance’in ana sayfasındaki tablodan XRP’yi kaldırması ve Coinbase’in avukatları ile XRP hakkında görüşmelere başlaması oldu. İki gelişme de bahsi geçen iki büyük borsanın XRP’yi delist etmeye hazırlandıkları şeklinde yorumlandı.

Bombayı Bitstamp Patlattı

Bitstamp dünyanın en popüler kripto para borsaları arasında yer alıyor. Bu sebeple Bitstamp’ten gelen delist kararı XRP’yi oldukça kötü etkiledi. SEC davasının ardından yeni yeni kendini toparlamaya başlayan XRP, delist kararının ardından yeniden büyük bir düşüşe geçti.

Bitstamp dün yaptığı açıklama ile Amerikalı müşterileri için XRP işlemlerinin tamamen durdurulacağını yani XRP’nin Amerikalı kullanıcılar için delist edileceğini belirtti. Önümüzdeki günlerde Bitstamp’i hangi borsaların izleyeceği ya da XRP fiyatının ne olacağı SEC’ten gelecek haberlere bağlı olacak gibi görünüyor.Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki Haber

Ripple (XRP) Fiyatı Önce Çakıldı, Sonra Yükselişe Geçti!

Sonraki Haber

Kripto Para Borsası

İlgili Haberler