ABD’nin Borcu Artarken Bitcoin ve Diğer Kripto Paraların Geleceği Ne Olacak?

Bitcoin Haber

Bitcoin fiyatındaki düşüş, kripto para piyasalarında tedirginliği artırırken, ABD’nin ulusal borç dağı da her geçen gün milyarlarca dolar eklenerek büyümeye devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin toplam borcu, 10 milyon Bitcoin’e denk gelen 275 milyar dolar seviyesine yükseldi ve toplam borç, 33,44 trilyon dolarlık zirveye ulaştı. Kripto para uzmanı Samson Mow, bu büyük borç artışını Bitcoin’in piyasa değeriyle karşılaştırdı ve insanların neden tepkisiz kaldığını sorguladı. Ethereum ile karşılaştırıldığında, günlük eklenen borç miktarı, altcoin kralının piyasa değerinin çok üzerinde.

ABD’nin toplam borcu, iki hafta önce ilk kez 33 trilyon dolar seviyesini aştı. Bu, ABD’nin son iki hafta boyunca günde 32 milyar dolar borç eklediği anlamına gelir. Bu hızla devam ederse, aylık eklenen borç miktarı 1 trilyon dolar olacak. Bu da tüm kripto paraların piyasa değerine neredeyse eşittir.

Goldman Sachs analistleri, 2025 yılında GSYH’nin %4’ünün borca gideceğini tahmin ediyorlar. Fed’in faiz artışları nedeniyle geçen yıl artan borçlanma maliyetinin, ABD borç yükü üzerindeki masrafları artırdığı uzun süredir söyleniyor.

Peter G. Peterson Vakfı, önümüzdeki 10 yıl içinde ABD’nin bu borç dağına 10,6 trilyon dolar faiz ödeyeceğini tahmin ediyor. Kongre Bütçe Ofisi’nin tahminine göre, federal borç 2053 yılına kadar GSYH’nin %181’ini oluşturabilir.

2025 Ocak ayına kadar borç tavanı konusunda herhangi bir kısıtlama olmadığı için, borcun hızla artacağı öngörülüyor. Arzı kıt varlıkların (altın, Bitcoin vs) performansının nasıl olacağı merak konusu. Fed politikası nedeniyle bu varlıkların beklenen atılımı şimdilik yapamadığı belirtiliyor.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

Eylül Ayında Kripto Para Piyasasında Cardano (ADA) Liderliğe Oturdu

Sonraki Haber

Uluslararası Ödemeler Bankası, Kripto Para Düzenlemelerini Destekleyecek ‘Project Atlas’ı Tanıttı

İlgili Haberler