Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 20 Haziran 2020

Bu Hafta Kripto Para Dünyasında Neler Oldu? 20 Haziran 2020

  • İlayda Peker
  • - 20.06.2020 - 19:11
  • Son Güncelleme: 19.07.2020 - 15:58

Geride bıraktığımız hafta içinde kripto para ekosisteminde genel itibariyle fiyat hareketleri gündemi meşgul etti. Özellikle Bitcoin’in (BTC) 9.000 doların altına düşmesi piyasada küçük çaplı bir korku yaratsa da lider kripto para biriminin sonrasında konsolidasyon sürecine geri dönmesi fiyat tahminlerinin değişiklikler göstermesine sebep oldu.

Bunun yanında YouTube’un Bitcoin.com’un kanalını kapatması, balinaların hem sayısındaki hem de gerçekleştirdikleri işlemlerde görülen artışlar, Binance’in madencilik havuzunun en çok Bitcoin SV bloğu üreten madencilik tesisi olması ve JP Morgan’ın S&P 500 ve Bitcoin açıklamaları piyasada en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

Fiyat Beklentileri

Lider kripto para birimi Bitcoin geçtiğimiz haftaya düşüşle başladı ve bu düşüş 9.000’in altına kadar devam etti. Bu düşüşün ardından açıklamalar yapan piyasanın ünlü analiti  Michael van de Poppe, belirli koşullar altında Bitcoin’in 10.000 doları aşma şansı olduğunu ve sonrasında da 12.000 dolar rahatlıkla görebileceğini dile getirdi.

Ancak van de Poppe BTC’nin 8.800 dolarlık seviyenin altına inmesi halinde de daha düşük seviyelerin görülebileceği konusunda uyardı.

Öte yandan yapılan bir çalışma yaşanan ayı piyasası ve geçtiğimiz haftaki düşüşlere rağmen Bitcoin yatırımcılarının çoğunun karda olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre Bitcoin yatırımcılarının çoğunluğu 6.000 dolar seviyesinden alım yaptı ve dolayısıyla mevcut rakamlarla piyasa hala karda. Ne yazık ki XRP’de durum böyle. Benzer rakamlar değerlendirildiğinde XRP yatırımcılarının çoğunluğunun zararda olduğu ortaya çıkıyor.

JP Morgan ve Bloomberg Açıklamaları

Geçtiğimiz hafta Bloomberg editörü Joe Weisenthal’ın yaptığı açıklamalara göre, Bitcoin kriz durumunda dijital altın argümanın gereklerini yerine getiremedi. Editör konuyla ilgili “Olağandışı piyasa volatilitesine rağmen BTC, yeni seviyelere yükselmedi. Aslında genel olarak düşük seviyelerde de seyretmeye devam ediyor. Bu da ekonomik krizin Bitcoin için bir patlama yaratacağı iddiasını ortadan kaldırıyor.” ifadelerini kullandı.

Ancak JP Morgan geçtiğimiz günler yaptığı açıklama ile S&P 500 gibi geleneksel piyasalarda %50 oranında bir toparlanma beklediğini ve bunun kripto para birimleri üzerinde de pozitif etkisi olabileceğini dile getirdi.

Balinalar

Glassnode’un 15 Haziran tarihli “The Week On-Chain” adlı raporuna göre, 2020’nin başından bu yana 1.000 ve üstünde BTC sahibi olan balinaların sayısında istikrarlı bir artış var. Ayrıca mevcut rakamlar, 20.000 dolar görülmeden hemen önceki Eylül 2017 rakamlarına da çok yakın. Dolayısıyla bazı analistler bu verilerin bir boğa koşusu sinyali olarak değerlendirilebileceğini düşünüyor.

Ayrıca son zamanlarda yalnızca balinaların sayısında değil, balinaların gerçekleştirdiği büyük işlemlerde de artış olduğu görülüyor.

Bunların yanında YouTube’un kripto karşıtı hareketlerini devam ettirerek “şirketin hizmet şartlarını ihlal ettiği” gerekçesi ile bir kripto para haber sitesi olan Bitcoin.com’un kanalını kapatması ve Binance’in geçtiğimiz aylarda Bitcoin SV’yi delist etmesine rağmen  en çok Bitcoin SV bloğu üreten madencilik tesisi olması da geride bıraktığımız hafta en çok konuşulan konular arasında yer aldı.

Haberlerimizi Facebook, Telegram kanalımızdan, Twitter hesabımızdan takip edebilirsiniz.