ABD Tahvil Getirisi Artışı Bitcoin ve Altcoin Düşüşünü Tetikledi

Bitcoin Haber

Ekim ayında güçlü bir başlangıç yapan ve 28 bin dolar seviyesini aşan Bitcoin (BTC), son dönemde yüzde 2’nin üzerinde düşüş yaşadı. Bu düşüş, ABD’de tahvil getirilerindeki artışın riskli yatırımlara olan talebi azaltmasıyla gerçekleşti. Vadeli işlem tabanlı Ethereum (ETH) borsa yatırım fonlarının (ETF) piyasaya girişi, kripto paraların benimsenmesine ilişkin iyimserliği artırsa da, bu durum Bitcoin’in değerinde beklenen artışı sağlamadı.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi 2007’den bu yana görülmemiş seviyelere ulaştı. Bu durum, FED’in enflasyonla mücadelede faizi daha yüksek seviyede ve daha uzun süre tutacağı beklentisini doğurdu ve riskli varlıklar üzerinde baskı oluşturdu.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, FED’in faizi bu yıl bir kez daha artırabileceğini belirtti. Bu durumun, son üç aydaki enflasyon baskısının ve işgücü piyasası koşullarının değerlendirilmesi ile ilgili olduğunu ifade etti.

Tarihsel verilere bakıldığında, dördüncü çeyrek Bitcoin ve altcoinler için genellikle iyi geçmekte. Bitcoin, yılın ilk gününden bu yana değerini yüzde 67 oranında artırdı ve 2022’deki büyük düşüşün ardından kısmi bir toparlanma sürecine girdi. Ancak, hala pandemi dönemindeki en yüksek seviyesi olan 69 bin doların oldukça altında işlem görüyor.

Uzmanlar, Bitcoin’in tarihsel mevsimsel eğilimlerine bakılarak, sancılı sürecin geçtiği ve Ekim ayının kripto para piyasası için tarihsel olarak iyi geçtiğine dikkat çekiyorlar. Son 10 yılda Bitcoin’in Ekim aylarında ortalama yüzde 24 yükseldiği belirtiliyor. Bitcoin’in ABD’deki kripto para ticaret hakimiyeti artmış ve Eylül ayında ABD merkezli borsalardaki işlem hacminin yüzde 71’ini oluşturmuştur.


Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Haber

“SocialFi Alanında İlk Hack Saldırısı: Friend Tech Kullanıcıları SIM Takas Yöntemine Karşı Uyarılıyor”

Sonraki Haber

Kazakistan’daki Bitcoin Madencileri, Yüksek Elektrik Maliyetleri Nedeniyle İşlerini Durduruyor

İlgili Haberler